Maďarsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Autom: Väčšina ciest v Maďarsku je dvojpruhová. Hlavné cesty sú väčšinou v dobrom stave, miestami sa môžu vyskytnúť praskliny a výmole, najmä na menších cestách a vo veľkých mestách. Maďarsko využíva vinetový elektronický systém podobne, ako na Slovensku. Zakúpiť si môžete 10 dňovú, mesačnú alebo ročnú známku. Kontrola známok prebieha elektronicky – pomocou videokamier, a v prípade, že vás kamera zameria, dostnete bez akéhokoľvek upozornenia poštou pomerne vysokú pokutu. Autosedačky sú potrebné pre dojčatá a deti mladšie ako 12 rokov, nemôžu sedieť na prednom sedadle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých v aute. Čo sa tyka alkoholu, maďarské zákony majú nulovú toleranciu na jeho požívanie a vedenie vozidla. Cesty a autostrády majú vyše 30 000 km. Medzinárodné ťahy sú označené písmenom E, vyše 450 km diaľničných úsekov písmenom M. Sú spoplatnené, forma platby je rozličná, lebo patria rôznym majiteľom. Najvyššia povolená rýchlosť je v obci 50 km/h, na ceste 2. tr. 80 km/h, na ceste 1. tr. 100 km/h a na diaľnici 120 km/h. Bezpečnostné pásy sú povinné aj na zadných sedadlách, ak sú nimi autá vybavené. Dieťa do 12 rokov (nižšie než 150 cm) musí mať autosedačku. Celoročne treba mimo osád jazdiť so zapnutými svetlami. Alkohol, na rozdiel od viacerých západoeurópskych krajín, nie je tolerovaný ani v najmenšom množstve. Polícia nijaké, ani malé, dopravné priestupky cudzincov nerieši na mieste, ale zadrží pas (vydá o tom doklad) a predvolá na najbližší pracovný deň na políciu. Cudzinci majú právo byť vypočutí a svedčiť v materinskom jazyku, môžu žiadať tlmočníka, advokáta a spojenie s konzulátom. S poškodeným vozidlom možno opustiť krajinu iba na povolenie.

Autobusová doprava: Z Bratislavy sa do Budapešti dostanete za približne 2 a pol hodiny. Veľa spojov je prevádzkovaných aj z južného a východného Slovenska. Z Maďarska obstaráva spoje aj veľký podnik Volánbusz, ktorého linky premávajú až do Anglicka, Škandinávie či Turecka a vyše 100 liniek do dôležitých miest a rekreačných oblastí. Hustá je aj sieť denných diaľkových liniek a prímestskej dopravy viacerých iných súkromných spoločností.

Železničná doprava: Hviezdicovo vychádza z Budapešti do 19 župných miest a pokračuje priamo (alebo s presadaním) do ďalších cieľových miest. Maďarsko je aj dôležitou tranzitnou krajinou v doprave nákladu i cestujúcich. Štátnym dopravcom je MÁV Na železniciach je veľa zaujímavých zliav. V niektorých lesných oblastiach alebo v horských údoliach je 16 úsekov (spolu asi 380 km) úzkokoľajných tratí. V okolí Budapešti a Balatonu premávajú aj nostalgické staré vlaky.

Lodná doprava: Najdôležitejším dunajským prístavom pre nákladné lode je Budapešť. Diaľkové medzinárodné výletné lode medzi Nemeckom a ústím Dunaja do Čierneho mora kotvia aj v Ostrihome a Moháči. Rýchloloďami má Budapešť spojenie s Viedňou i Bratislavou. Najdôležitejším dopravcom je Mahart. Po Dunaji, najmä z Budapešti, sa plavia aj výletné parníky s hudbou, tanečným pódiom a výbornou kuchyňou. Menšie lode sa plavia aj po Tise medzi Sárospatakom a Szegedom. Pravidelná lodná doprava (vrátane dopravy áut) i vyhliadkové plavby sú na Balatone a jazere Velence. Na Balatone je aj 7 malých prístavov pre jachty.

Letecká doprava: Jediným medzinárodným letiskom pre pravidelnú dopravu je Budapešť – Ferihegy.  Nepravidelné lety sú prevádzkované aj z Debrecína – najmä chartrové lety ku moru a Sármelleku. Štátnou spoločnosťou je Malév. Existuje aj niekoľko menších dopravcov, ktorí do Maďarska lietajú, vrátane nízkonákladových Wizzair a Ryanair. Pravidelné vnútroštátne lety Maďarsko neprevádzkuje. Keďže sa Budapešť nachádza v strede krajiny a je možné dostať sa z neho do troch hodín vlakom alebo autobusom kdekoľvek, prevádzka takýchto letov nie je potrebná.
Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa