Nový Zéland

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvými obyvateľmi boli polynézski Moriori, maorská imigrácia nastala v 8. storočí. V polovici 17. storočia Južný ostrov objavil holandský moreplavec Tasman. Od konca 18. stor. sústavné pokusy o európsku kolonizáciu. V r. 1840 sa NZ dostal pod nadvládu Angličanov, stal sa britskou kolóniou. Druhá polovica 19. stor. časté ozbrojené povstania Maorov. V roku 1931 sa stal NZ nezávislým a s Anglickom si zachoval personálnu úniu. Zúčastnil sa oboch svetových vojen po boku Veľkej Británie. Od začiatku 90. rokov silnejú snahy o premenu monarchie na republiku, v r. 1995 bola podpísaná dohoda s Maormi o navrátení časti pôdy pôvodnému obyvateľstvu a o finančnej kompenzácii.

Bezpečnost. riziká: Na ostrovoch nie je obmedzené cestovanie. Kriminalita je na nižšej úrovni ako v Austrálii, ale je potrebné byť opatrný hlavne vo veľkých mestách. Tiesňové číslo na Novom Zélande je 111 a môže byť použité na kontaktovanie sanitky, požiarnej služby, polície, pobrežnej stráže a záchranných služieb. Číslo 112 funguje z mobilných telefónov. Z mobilných telefónov môžete zavolať aj na číslo 555, ktoré slúži na hlásenie mimoriadnych dopravných nehôd.

Zdravotníctvo: Je na štandardnej úrovni, podobne ako v Austrálii. Verejné nemocnice prevažujú nad súkromnými. Hospitalizácia je problematická bez zdravotného poistenia, dokonca i v prípade platenia v hotovosti. Očkovanie sa nevyžaduje, avšak je potrebné počítať s prípadmi nebezpečných druhov chrípky a s výskytom žltačky. Na NZ nehrozí pohryznutie jedovatými hadmi. Nebezpečné sú jedovaté medúzy (jellyfish).

Internet (.nz): www.newzealand.com, www.mft.govt.nz

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (nie), O2 (áno)
Nedeľa, 17. november. 2019. Meniny má Klaudia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa