Rakúsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Prvým štátnym útvarom bolo keltské kráľovstvo Noricum v 2. stor. pred n. l., po ňom teritórium na 5 storočí získala Rímska ríša, po nej kočovní Húni, Gótovia a Avari. V 6. stor. sa na východe usídlili Slovania a na západe Bavori. Sčasti patrilo aj Samovej ríši, v 1. pol. 9. stor. malá časť aj Veľkomoravskej ríši. V prvej polovici 10. stor. ovládli väčšinu územia maďarskí kočovníci, po ich porážke v r. 955 sa začal pri Dunaji na území bavorskej Východnej marky formovať feudálny rakúsky štát

Základom sa stali neskoršie Dolné a Horné Rakúsko, do 15. stor. boli pripojené Korutánsko, Tirolsko, Kransko, Štajersko a Vorarlbersko. Územie už patrilo Habsburgovcom a v r. 1526 sa súčasťou veľkej habsburskej ríše stalo aj Česko, Morava, Sliezsko a Uhorsko. Celistvosť ríše bola v r. 1740 ohrozená vymretím Habsburgovcov po meči. Na trón nastúpila Mária Terézia a obdobie odporu proti jej vláde zo zahraničia a vzniku rakúsko-pruského antagonizmu sa stalo aj obdobím tereziánskych reforiem v snahe o hospodársky rozvoj a posilnenie štátu. V reformách pokračoval aj jej syn Josef II. Išlo o zrušenie nevoľníctva, obmedzenie vplyvu cirkvi, centralizáciu správy štátu, oddelenie súdnictva.

V r. 1804 bolo Rakúsko povýšené na cisárstvo a začalo expandovať. Prišlo o niektoré severozápadné územia, ale získalo Balkán (aj Dalmáciu a Istriu) a severné Taliansko. V r. 1867 vznikla Rakúsko-Uhorská monarchia so sídlom vo Viedni. Po prvej svetovej vojne sa Rakúsko-Uhorsko rozpadlo. Tzv. anšlusom v r. 1938 bola Rakúska republika pripojená k nacistickému Nemecku. Po vojne bolo Rakúsko obnovené v hraniciach z r. 1937. Okupačné zóny boli zrušené v r. 1955, štátna zmluva deklarovala nezávislé a demokratické Rakúsko, ktoré vyhlásilo neutralitu a nevstúpilo do nijakého vojenského zoskupenia. Aj vďaka tomu sa stalo sídlom viacerých medzinárodných organizácií, vrátane časti európskych úradovní OSN.

Bezpečnost. riziká: Hoci ide o bezpečnú krajinu, zahraniční turisti na miestach vyššej koncentrácie ľudí a v dopravných prostriedkoch bývajú obeťami zlodejov. Kradnú najmä peňaženky, kreditné karty a pasy. Medzi vreckovými zlodejmi sú aj občania SR. Vreckoví zlodeji, zlodeji v obchodoch a pod. sú prísne trestaní. Vo väzniciach sú aj slovenskí zlodeji. Užívanie drog nie je trestné, ale trestná je držba a prechovávanie kvôli obchodovaniu (sadzba do 5 rokov, vo veľkom množstve až 15 rokov). Odsúdení boli aj viacerí slovenskí občania.

Zdravotníctvo: Úroveň zdravotnej starostlivosti v Rakúsku je na európskej úrovni, dostupnosť bežného zdravotného ošetrenia i odborných lekárskych výkonov vrátane prvej pomoci je veľmi dobrá. Pre občanov EÚ je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111.

Internet (.at): www.austria.info

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno) 
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa