Rakúsko

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Ako cestovať: Z centra Bratislavy do centra Viedne je to 50 km a jazda trvá približne 60 minút. Na juh, do Klagenfurtu, je to po diaľnici 387 km (čas jazdy 3,5 hod.), do Innsbrucku 560 km zväčša po autostráde a malým úsekom cez Nemecko (čas jazdy 5 a štvrť hod.) a do najvzdialenejšieho spolkového hlavného mesta Bregenz 730 km (čas jazdy necelých 6,5 hod.).

Autobusom: linky spoločností SAD, ÖBB, Blaguss alebo Slovakrail premávajú denne vyše 10 krát. Autobus však nie je vždy najlacnejším spôsobom cestovania, aj napriek tomu, že spoločnosti poskytujú mnohé výhodné akcie (napríklad cesta do Viedne z Varšavy za 1 EUR). Najväčším prevádzkovateľom autobusovej dopravy v Rakúsku je spoločnosť Eurolines Austria a druhým najväčším je Flixbus.

Vlakom: denne vyše 10 spojov medzi Bratislavou a Viedňou, 4 spojenia Košice-Viedeň (cez Bratislavu a ďalšie cez Budapešť). Z Viedne sú prípoje do jednotlivých spolkových krajín. Rakúsko má aj spojenia so všetkými svojimi susednými krajinami, ktoré sú taktiež prevádzkované denne. Spoločnosť ÖBB (rakúske železnice) prevádzkuje vysokorýchlostné vlaky ICE a RailJet v spolupráci so železnicami susedných krajín ako Deutsche Bahn alebo Českými Dráhami z miest ako sú Zürich, Mníchov, Frankfurt, Passau, Praha a Budapešť. Viedeň má priamy železničný spoj aj z Benátok. Pri zakúpení karty Vorteilscard (karta výhod) môžete využiť rôzne individuálne, rodinné či skupinové zľavy. V horách jazdia aj motorové vlaky, veľa úzkokoľajných a nostalgických vláčikov. V krajine je takmer 3300 lanoviek, sedačkových výťahov a vlekov. Mnohé z nich siahajú do výšky 3000 metrov a vyššie.

Letecky: V Rakúsku je šesť letísk, ktoré prevádzkujú pravidelné lety. Najvyťaženejším medzinárodným letisko je letisko vo Viedni, ktoré má spojenie s väčšinou hlavných letísk sveta. Ďalšími medzinárodnými letiskami sú Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz a Salzburg, ktoré prevádzkujú nie len vnútroštátne lety, ale aj spojenia do niektorých európskych krajín. Všetky tieto letiská sú obzvlášť populárne, najmä u nízkonákladových leteckých spoločností ako Ryanair alebo Laudamotion. Odlety z letiska vo Viedni využíva aj množstvo Slovákov, keďže je vzdialené iba 60 kilometrov a do Bratislavy premáva pravidelná a priama autobusová doprava.

Cesty a autostrády: Ciest je vyše 40 tisíc km, spoplatnených autostrád vyše 2 000 km. Mýto na autostrády a rýchlostné cesty sa platí v podobe celoročných, dvojmesačných alebo 10-dňových nálepok. Najvyššia povolená rýchlosť pre osobné autá a motocykle je 130 km/h na diaľniciach a 100 km/h na štátnych cestách. V Tirolsku a Vorarlbersku je najvyššia povolená rýchlosť 80 km/h. Autobusy môžu jazdiť na diaľnicach rýchlosťou 100 km/h a na ostatných cestách 80km/h. V obciach je pre všetky vozidlá najvyššia povolená rýchlosť 50 km/h. Prípustná hranica alkoholu v krvi je 0,5 promile. Za dopravné priestupky sú tvrdé sankcie. Ak nemá cudzinec dosť peňazí na pokutu, môžu mu zadržať akýkoľvek cenný predmet, napr. autorádio, mobil atď. Vystavia doklad a po zaplatení pokuty predmet vrátia. Ak technický stav vozidla (vrátane ojazdených pneumatík) nezodpovedá rakúskym normám, môže polícia odobrať ŠPZ a technický preukaz. Pokuta za nesprávne parkovanie a odtiahnutie je cca 145 eur. Pri odtiahnutí miestna polícia oznámi, kde auto je. Vodič aj spolujazdci musia byť pripútaní, ak sú nainštalované pásy, tak aj na zadnom sedadle. Deti do 12 r. musia mať detské sedadlo. V zime na niektorých úsekoch treba snehové reťaze. V horských oblastiach je 100 požičovní reťazí. Pri nehode treba vyrozumieť políciu (tel. 133). Neoznámenie sa môže posudzovať ako pokus o útek. Medzi aktérmi sa odporúča spísať Unfallbericht (Správu o nehode). Pri nehode či poruche možno volať Automotoklub ÖAMTC (tel. 120) alebo združenie ARBÖ (tel. 123).

Lodná doprava: Od jari do jesene plávajú medzi Viedňou, Bratislavou a Budapešťou denne maďarské a v niektorých dňoch aj slovenské rýchlolode. Viedeň, Melk a niekoľko ďalších miest sú prístavmi pre diaľkové výletné lode, ktoré plávajú z Nemecka až po ústie Dunaja. Chodci a vodiči áut môžu využiť aj pontónový trajekt medzi Angern an der March a Záhorskou Vsou, ktorý je k dispozícii od 5:00 do 22:00.

Riešenie dopravných nehôd: V prípade dopravnej nehody je odporúčané privolať políciu a nechať spísať protokol aj napriek tomu, že uvedený úkon dopravnej polície je spoplatnený sumou 36- EUR. V prípade zranenia osôb je potrebné privolať políciu vždy. V Rakúsku sa rozlišuje medzi dopravnými nehodami pri ktorých prišlo k škodám na majetku a dopravnými nehodami pri ktorých prišlo k zraneniam osôb.

V prípade dopravnej nehody, pri ktorej prišlo k škode na majetku, je nevyhnutné spísať medzi účastníkmi protokol o dopravnej nehode, najlepšie je vyplniť tlačivo – Európsky protokol o nehode . V horšom prípade je možné písomne zdokumentovať nehodu aj bez príslušného formulára. Dôsledne treba dbať na správne uvedenie nasledovných údajov: meno priezvisko účastníkov nehody, dátum narodenia, adresa, popr. telefón, identifikačný doklad, číslo poistky a názov poisťovne, číslo ŠPZ , dátum a miesto nehody, podpisy účastníkov. Dôležité je identifikovať prípadných svedkov nehody. Podľa možnosti nehodu zdokumentovať fotografiami.

Prítomnosť polície nie je nevyhnutná, táto služba rakúskej polície je spoplatnená sumou 36- EUR. Napriek tomu MZV odporúča podľa možnosti požadovať účasť polície nakoľko táto zdokumentuje dopravnú nehodu profesionálne a možné nezrovnalosti v budúcnosti sa tým minimalizujú. Neodporúčame veľkorysosť v prípade zdanlivo malej škody nakoľko služby sú v RR drahé / výmena poškriabaného nárazníka stojí cca 600 - EUR. /

V Rakúskej republike je veľmi prísne riešená otázka úteku vodiča z miesta činu. Stíhaniu v zmysle uvedeného sa vystaví každý, kto opustí z akéhokoľvek dôvodu miesto nehody pred spísaním protokolu o nehode. Ani zámer ihneď sa vrátiť, nie je poľahčujúcou okolnosťou. Hrozí pokuta až 11. 000- EUR popr. trest odňatia slobody. To isté platí aj v prípade poškodenia vozidla bez známeho majiteľa / napr. na parkovisku / V takom prípade je nevyhnutné bezodkladne vyhľadať policajnú stanicu a vec oznámiť. V prípade dopravnej nehody, pri ktorej prišlo k zraneniu osôb, je vždy potrebné privolať políciu a zraneného odprevadiť k lekárskemu ošetreniu, respekt. privolať sanitku. Toto je potrebné urobiť aj vtedy, keď zranená osoba tvrdí, že jej vlastne nič nie je. V opačnom prípade hrozí obvinenie z neposkytnutia pomoci a obvinenie z úteku vodiča z miesta dopravnej nehody. Zdravotná pomoc, alebo polícia, môže byť privolaná z mobilného telefónu. Na diaľnici sa odporúča použiť diaľničný telefón nakoľko tento slúži aj ako lokalizátor. Pri dodržaní uvedených postupov by sa účastník dopravnej nehody mal vyhnúť následným nepríjemnostiam a problémom.
Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa