Cyprus

01.01.2019 |   |    | 

Fakty

Názov krajiny: Cyperská republika
Hlavné mesto: Nikózia
Rozloha: 9 251 km2
Počet obyvateľov: 1 170 125 (2016)
Štátne zriadenie: Prezidentská republika
Geografická poloha: Ostrov v Stredozemnom mori ležiaci 113 kilometrov južne od Turecka. Ostrov je politicky rozdelený na Cyperskú republiku a Tureckú republiku Severný Cyprus, ktorá je medzinárodne uznaná iba Tureckom.
Časové pásmo: Slovensko +1 hod.
Ubytovanie: Rezervujte si ubytovanie na Cypre online 
Podnebie:

Klíma na Cypre je stredomorská, s horúcimi letami. Teploty vo vnútrozemí presahujú 40°C, príjemnejšie je na pobreží, alebo v horách. Cyprus zasahujú dlhodobé suchá, v lete často vôbec neprší. Zimy sú vlhké, s teplotami medzi 5°C a 15°C.

Predpovede.sk

POZRITE SI AKTUÁLNE POČASIE V NIKÓZIÍ

Mena: Euro (EUR
Jazyky: grécky (úradný), turecký, anglický
Národnost. zloženie: Gréci (98%), cyperskí Turci, arménci
Náboženstvo: pravoslávni kresťania (94,8%), islám, katolíci
Diplomatické zast.:

Veľvyslanectvo Cyperskej republiky v Bratislave
Michalská 12, Bratislava
Tel.: +421 2 32 78 8111
Fax: +421 2 3278 8122
E-mail: office@cyembassy.sk

Veľvyslanectvo SR v Nikózii
Kalamatas Street No. 4, Strovolos, 2002 Nikózia, Cyprus
Tel.: +357 2287 9681
Mobil (pohotovostný): +357 9969 4929
Fax: +357 2231 1715
E-mail: emb.nicosia@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/nicosia

Víza a doklady:

Cyprus je od roku 2004 členskou krajinou EÚ. Občania EÚ sa tu môžu bez víza zdržiavať po dobu 90 dní.

Vláda Cyperskej republiky určila za legálne vstupné a výstupné hraničné priechody na ostrov medzinárodné letiská v Larnake a v Pafose a prístavy v Limasole a v Larnake. Od nadobudnutia členstva Cyperskej republiky v Európskej únii 1. mája 2004 občania Slovenskej republiky (rovnako ako občania ostatných členských krajín EÚ) majú právo vstupovať na územie Cyperskej republiky po preukázaní sa buď platným cestovným pasom alebo platným osobným identifikačným preukazom (občiansky preukaz).

Vstup na územie Cyperskej republiky z tzv. „Severocyperskej tureckej republiky“ („SCTR“), ktorá je medzinárodne neuznaná (s výnimkou Turecka) cez tamojšie letiská a prístavy (letisko Ercan v Nikózii alebo prístavy Kyrénia a Famagusta) považuje Cyperská republika za nelegálny vstup, hoci nateraz nie je trestne postihovaný - vláda Cyperskej republiky si však vyhradila právo ukladania pokút turistom (prípadne ich zadržania), ktorí by vstúpili na Cyprus nelegálne a pokúšali sa dostať na územie kontrolované vládou Cyperskej republiky. Osobám, ktoré by vstúpili na Cyprus zo severu preto hrozí, že im nemusí byť umožnený prechod na územie pod kontrolou vlády Cyperskej republiky - zatiaľ však v praxi takýto prípad nebol registrovaný. V prípade odhodlania navštíviť severnú časť ostrova sa odporúča vstúpiť najskôr na južnú časť a použiť priechody (check points) zmienené nižšie.

Na priechodoch (check points) z južnej časti na severnú sa občania EÚ môžu preukazovať osobným identifikačným preukazom, alebo cestovným pasom. V súčasnosti funguje 6 priechodov - Ledra Palace v Nikózii (iba pre chodcov), Agios Dometios (iba pre prechod automobilmi), Pergamos, Strovilia, Astromeritis-Zodhia/Bostanci a 3. apríla 2008 otvorený priechod na ulici Ledra (len peší priechod). Osoby, ktoré vstúpia na územie Cyperskej republiky legálne, môžu cestovať do „SCTR“ a zotrvať tam bez obmedzenia (ako keby zotrvávali na území Cyperskej republiky). Orgány Cyperskej republiky však môžu pri návrate na územie kontrolované vládou požadovať preukázanie sa dokladom osvedčujúcim, že na ostrov vstúpili legálne (napr. predloženie letenky).

Ministerstvo zahraničných vecí SR

 

 
Utorok, 21. september. 2021. Meniny má Matúš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa