Egypt

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: V roku 3180 pred Kristom bola vytvorená jedna z najväčších civilizácií starovekého sveta. Vrchol svojej moci dosiahol Egypt v období Novej ríše. V roku 332 pred Kristom dobyl Egypt Alexander Veľký. V roku 30 pred Kristom sa Egypt dostal pod rímsku a od roku 395 byzantskú nadvládu. Od polovice 7. storočia nastúpila arabizácia a islamizácia. Nasledujúcich 1300 rokov sa v Egypte vystriedali postupne rôzne dynastie.

V roku 1517 bol Egypt pripojený k Osmanskej ríši. Po vojenskom neúspechu Napoleónovej expedície sa v roku 1805 nechal Muhammad Alí uznať egyptským pašom a následne vybudoval silný centralizovaný štát. Po vstupe Turecka do prvej svetovej vojny bol v roku 1914 oficiálne prerušený turecko – egyptský zväzok a vyhlásený anglický protektorát. Za druhej svetovej vojny Anglicko využívalo Egypt pre spojenecké akcie. V roku 1953 bol Egypt vyhlásený za republiku na čele, ktorej bol Gamál Abd an- Násir.

V roku 1956 Násir vyhlásil znárodnenie anglicko – francúzskej Spoločnosti Suezského prieplavu, táto udalosť prerástla v ozbrojený konflikt s Anglickom, Francúzskom a Izraelom. V roku 1958 sa Egypt spojil do Zjednotenej arabskej republiky, ktorá sa v roku 1960 rozpadla, ale Egypt si ponechal názov SAR. V roku 1971 bol názov krajiny zmenený na Egyptská arabská republika. V roku 1976 Egypt jednostranne vypovedal zmluvu o priateľstve a spolupráci so ZSSR a zahájil separátne jednanie s Izraelom. Podpísanie separátnej mierovej zmluvy viedlo k izolácii Egypta v arabskom svete. Až behom 80. rokov sa normalizovali vzťahy medzi Egyptom a arabskými krajinami.

Bezpečnost. riziká: Napriek celkove dobrej bezpečnostnej situácii sa naďalej neodporúča cestovať do niektorých governorátov pozdĺž Nílu, kvôli pokračujúcim teroristickým akciám islamských radikálnych skupín voči vláde. Jedná sa o governoráty Minya, Assiout, Sohag a Qena. V oblastiach Horného Egypta sa jednoznačne odporúča cestovať v konvojoch organizovaných a chránených políciou. Okrem toho existujú lokality, kam je povolený vstup len s tzv. “Travel Permit”, vydaným príslušným odborom Ministerstva vnútra EAR. Medzi tieto lokality patrí napr. pohraničná oblasť s Líbyou a oblasti Sinajského polostrov mimo ciest. Je zakázané fotografovať vojenské a policajné objekty, železničné stanice, mosty, osoby v uniformách, vojenskú a policajnú techniku. V prípade prichytenia hrozí turistom zabavenie celého filmu.

Zdravotníctvo: Zdravotnícky systém sa v EAR opiera o sieť štátnych a súkromných nemocníc. Štátne nemocnice poskytujú všeobecnú starostlivosť a prvú pomoc za úhradu rovnako osobám dočasne alebo prechodne zdržujúcim sa v EAR. Výška úhrady je oproti súkromným klinikám nepatrná. Odporúčajú sa služby súkromných kliník, ktoré sú podstatne nákladnejšie, avšak so starostlivosťou a službami na vyššej úrovni blížiacej sa starostlivosti v Európe. Pri vstupe do EAR nie je požadovaný medzinárodný očkovací preukaz. Okrem bežných očkovaní vykonávaných v SR (tetanus, polio) sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu “A” a “B" a tiež proti meningitíde A, C.

Internet (.eg): www.touregypt.net, www.sis.gov.egwww.egypt.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Ceny za deň a lôžko sú v Káhire okolo 30-50 USD. V hoteloch nižšej kategórie sa platí 3-5 USD na noc/lôžko. Okrem sviatkov nie je problém zaistiť pomocou cestovných kancelárií ubytovanie. Ceny v stravovacích zariadeniach sú nižšie ako v Európe. Turisti sa väčšinou stravujú v hustej sieti menších reštaurácií a bistier. Okrem toho sú v Egypte zastúpené aj medzinárodné stravovacie siete. Je dôležité prihliadať na hygienickú úroveň stravovacieho zariadenia, nekonzumovať zmrzliny, jahody, tepelne neupravené jedlá a nepiť vodu z verejnej vodovodnej siete. Voda sa odporúča piť len z plastikových fliaš, ktoré boli podané zaplombované.

Napriek tomu, že v Egypte je relatívne rozšírené používanie kreditných a platobných kariet, preferuje sa hotovosť, najmä v menších obchodoch. V prípade platby kartou sa odporúča pozorne skontrolovať sumu a hlavne menu (EGP) a ponechať si doklad o zaplatení pre neskoršie reklamácie.

V rekreačných oblastiach je veľmi rozšírené potápanie sa ku koralovým útesom. V prípade záujmu menej skúsených potápačov doporučujeme využiť služieb potápačských škôl, ktoré sú hojne rozšírené v každom letovisku, resp. v každom väčšom hoteli. Nie sú zriedkavosťou smrteľné prípady neskúsených plavcov. (mzvsr)Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa