Sebechleby: Na Starej Hore vzniká vinohradnícka izba

09.02.2023 |   |    | 

Nové vedenie obce Sebechleby v okrese Krupina chce naďalej spolu s občianskym združením Sebechleby pokračovať v zveľaďovaní areálu známej pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Stará Hora. V najbližšom období by tam mala pribudnúť vinohradnícka izba pre zhruba 30 ľudí s kuchyňou a toaletami."Na objekte sa pracuje. Táto miestnosť bude slúžiť domácim i návštevníkom obce a pamiatkovej rezervácie na rôzne stretnutia či konferencie, ale tiež na rodinné oslavy," uviedla pre TASR starostka Terézia Krnáčová.

Obec už predtým postavila v často navštevovanom vinárskom areáli toalety, informačné centrum a ubytovacie zariadenie s názvom Chýška. Do stavieb a opráv takto investovali približne 70.000 eur.

Okrem toho občianske združenie obnovilo v uplynulých rokoch aj exteriér starej kaplnky. Starostka by si priala, aby sa v dohľadnom čase obnovil aj jej interiér.

Sprievodca Starou Horou uvádza, že sa tam nachádza 47 vínnych pivníc. Miesto je známe zachovalou architektúrou, aktívnym kultúrnym životom a pestrou históriou vinohradníctva. História Starej Hory ako miesta, kde sa pestoval vinič, je stará viac ako 500 rokov. Doložené správy dokonca hovoria o spore o víno, ktorý súdy riešili už v 13. storočí. Zaujímavosťou je tzv. trojpivnica, ktorú za Rakúsko-Uhorska vlastnila Ostrihomská kapitula.

V súčasnosti sa na Starej Hore každoročne konajú v máji Dni svätého Hurbana, patróna vinohradníkov a v októbri slávnosti vína Oberačka po sebechlebsky. Tie mali ale v rokoch 2020 a 2021 prestávku pre pandémiu nového koronavírusu.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 28. marec. 2023. Meniny má Soňa.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa