Zajtra sprístupnia zrekonštruovaný kaštieľ v Čunove, otvára bránu do prírody

2024-04-19 20:00:00 |   |    | 

Zrekonštruovaný kaštieľ v bratislavskom Čunove, ktorý bude slúžiť ako ekocentrum, otvoria v sobotu 20. apríla. Komplexnou rekonštrukciou prešla budova kaštieľa, ako aj priľahlá záhrada. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. 

Bývalú ruinu kaštieľa premenil BSK na unikátne ekocentrum. „To, čo tu návštevník uvidí, je absolútne neporovnateľné s tým, ako to tu vyzeralo pred tromi rokmi. Kompletne zrekonštruovaná kultúrna pamiatka, interiér plný interaktívnych náučných expozícií či záhrada, kde spoznáte tajomstvá flóry Dunajských luhov,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Čunovské environmentálno-vzdelávacie centrum sa nachádza na jedinečnom mieste a bude inštitúciou s medzinárodným presahom, aká dosiaľ v kraji nejestvovala. Bratislavská mestská časť Čunovo totiž leží pri hraniciach s Rakúskom i Maďarskom a zároveň na hranici Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy.

Centrum vzniklo ako výsledok spolupráce slovenských, rakúskych a maďarských partnerov v rámci realizácie cezhraničných projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU, podporených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

"Ekocentrum otvára bránu do prírody, prepája odborné a praktické aktivity v oblasti ochrany prírody a environmentálnej výchovy. Zameriavať sa bude aj na osvetu detí a mládeže. Zázemie poskytne organizáciám na ochranu prírody a podporí aj cezhraničný turizmus a ekoturizmus," uviedol predseda BSK Juraj Droba.

To všetko si bude môcť prísť pozrieť široká verejnosť každej vekovej kategórie už v sobotu 20. apríla 2024. Počas slávnostného otvorenia Ekocentra čaká na návštevníkov bohatý program, sprievodné podujatia, workshopy, tvorivé dielne zamerané na lužné lesy a Dunaj, animátori či kultúrne vystúpenia. Chýbať nebudú poznávačky prírodnín, ako aj prezentácia najväčších mýtov a hoaxov o životnom prostredí.

V rámci kultúrneho programu sa môže verejnosť tešiť na ekologicky zamerané predstavenia: Hru na odpadových vreciach, Divadlo o lovcovi plastov či Kompost story.  Prejsť sa môžete aj malebnou záhradou, kde Bratislavská župa obnovila zeleň, vysadila stromy, kroviny, vybudovala biotopové jazierko, altánok či informačné panely. A rovnako spoznať aj niektoré druhy dravcov.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa