Florida platí nájomných lovcov, pomáhajú likvidovať pytóny

2024-05-02 12:00:00 |   |    | 

Keď invázne hady začali hubiť pôvodné druhy v národnom parku Everglades, prišla Florida s plánom: nasadila na ne nájomných lovcov. Patrí medzi ne aj Amy Sieweová, ktorá prehľadáva cesty a trávnaté krajnice na juhu tohto amerického štátu. Pátra po legendárnom šesťmetrovom tmavom pytónovi, ktorý sa plazí trávou a hľadá korisť, ktorú by uškrtil a zožral. 

V zime Sieweová loví inváznych pytónov cez deň. Ale vo vlhkom, dusnom lete na juhu Floridy loví v noci, prikrčená na korbe svojho obrovského nákladiaku, s ochrannými okuliarmi na nose upiera oči na krajnice a dúfa, že zachytí záblesk šupín. Nebezpečná práca pre ňu nepredstavuje len vzrušenie z lovu, ide aj o záchranu celého ekosystému.

Predpokladá sa, že pytón tmavý sa do Everglades dostal vďaka obchodu s voľne žijúcimi exotickými zvieratami; kedysi bol vyhľadávaným domácim miláčikom. Od roku 1996 do roku 2006 ich bolo do Spojených štátov dovezených zhruba 99.000. Keď niektoré z nich unikli do voľnej prírody, našli v nej raj bohatý na korisť, ako sú myši, veveričky a vtáky, ale aj veľké zvieratá vrátane jeleňov a aligátorov.

Sieweová ich dokáže uvidieť, aj keď ide v aute rýchlosťou 72 kilometrov za hodinu. "Trávia 85 percent času tým, že sa nehýbu, a keď zalezú späť do krovia, nie je možné ich nájsť, pretože sa tak dobre maskujú. Takže nesmiete zaváhať," popísala lov pytónov.

Keď Sieweová hada zazrie, vyskočí z nákladiaka, skočí naňho a chytí ho za hlavu. Lovci pracujú vo dvojiciach, a tak mu jej pomocník zalepí papuľu. Veľké pytóny majú veľké ostré zuby, ktoré môžu spôsobiť hlboké tržné rany, hoci nie sú jedovaté. Napriek nebezpečenstvu je Sieweová do svojej práce zapálená. "Viem, že každý had, ktorého chytím, má vplyv," hovorí lovkyňa.

Štyri roky pracovala Sieweová ako agentka na odstraňovanie pytónov pre vodohospodársku oblasť južnej Floridy. Dostávala od 13 do 18 dolárov za hodinu podľa toho, kde bola na love, plus odmenu za každého chyteného hada. Za pytóna menšieho ako 1,2 metra dostala 50 dolárov, ďalších 25 dolárov za každého zhruba štvrť metra. A bonus 200 dolárov za nájdenie aktívneho hniezda.

Pretože sú pytóny regulovaným druhom, nemôžu byť prevážané živé. Floridskí agenti sú vyškolení na usmrcovanie plazov pomocou jatočných pištolí. V rámci programu, ktorý sa začal v roku 2017, bolo chytených a utratených 7330 pytónov. Väčšina z nich bola kratšia ako 1,2 metra, hoci 17 hadov meralo 4,8 až 5,2 metra.

"Zdevastovali náš ekosystém," uviedol Mike Kirkland, vedúci biológ pre invázne živočíchy vo vodohospodárskej oblasti južnej Floridy, ktorý vymyslel program na odstraňovanie pytónov. Podľa Kirklanda od konca 90. rokov, kedy sa tieto hady objavili v Everglades, tu klesol počet kožušinových zvierat o 90 až 95 percent. "Pred 20 rokmi sa to tu hemžilo divokou zverou. Teraz vás vyzývam, aby ste našli jediného jeleňa, vačicu alebo veveričku," uviedol.

Ale lov pytónov nebude stačiť, hovorí Kirkland. Podľa neho bude potrebný mnohostranný prístup, aby sa ekosystém zbavil inváznych druhov - prostredníctvom vzdelávania, politiky a inovatívnej vedy.

V snahe vysporiadať sa s týmto problémom už úrady prijali opatrenia. V roku 2021 bol tento druh pridaný na floridský zoznam zakázaných druhov, čím sa nákup, predaj alebo preprava tmavého pytóna stali nelegálnymi. Každý, kto tohto hada pred rokom 2021 vlastnil, si ho musel nechať zaregistrovať a označiť mikročipom.

Kirkland a jeho tím navyše neustále vyvíjajú nové technológie pre sledovanie a lov pytónov. Jeden z projektov využíva rádiotelemetriu – implantovanie vysielačov hadom. Vďaka tomu je možné sledovať ich správanie a páriace návyky. Označené pytóny tiež budú slúžiť na to, aby naviedli nájomných lovcov k samiciam, ktoré sú schopné naklásť až 100 vajec za jednu sezónu, alebo ešte lepšie k celému hniezdu.

Pre osvetu verejnosti o nebezpečenstve, ktoré tieto hady predstavujú pre ekosystém, bolo urobeného veľa. Vodohospodárska oblasť stále organizuje každoročnú súťaž s názvom The Florida python challenge. Desaťdňový maratón sa koná každoročne v auguste a priťahuje súťažiacich z celého sveta, ktorí sa stretnú o finančnú odmenu až 30.000 dolárov. Je to jednoduché: kto chytí najdlhšieho pytóna tmavého, vyhráva. Ide o jedinú príležitosť, kedy môže byť verejnosť za chytenie hada odmenená. Mimo túto akciu sú za lov pytóna odmeňovaní iba štátom poverení ľudia - aj keď to Floriďanom a turistom nezabránilo v tom, aby sa do lovu pustili sami.

Kirkland chce ľudí od lovu pytónov ako športu odradiť. "Podporujeme ľudí, aby pytóny odstraňovali humánnym spôsobom, ale je možné vyraziť s ktorýmkoľvek z našich zmluvných partnerov zadarmo," povedal. "Je pre mňa nesmierne dôležité, aby pytóny boli utratené humánne. Sú to živé tvory, ktorí sa tu ocitli bez vlastného pričinenia. Riadime sa veľmi prísnymi pravidlami," dodal.

Potom, čo lovci odmien pytóna ulovia, musia sa ohlásiť Kirklandovmu tímu a zmerať ho počas videohovoru s pracovníkmi vodohospodárskeho okrsku. Lovci potom môžu s mršinou naložiť, ako chcú - alebo jej kožu použiť na iné účely. A ak vás predstava, že uprostred noci v bažine zápasíte s 5,5 metra dlhým hadom, neodrádza - Kirkland práve najíma.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / BBC

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 15. jún. 2024. Meniny má Vít.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa