Unikátny skanzen v poľskom meste Nowy Sacz má viac než 21 hektárov

09.04.2013 |   |    | 

POĽSKO - V poľskom meste Nowy Sacz sa nachádza unikátny skanzen, ktorý sa rozkladá na ploche viac ako 21 hektárov. Jeho súčasťou je starý skanzen, nemecká kolónia a tzv. Miasteczko Galicyjskie, ktoré otvorili pred tromi rokmi. Počas sezóny, ktorá trvá od mája do októbra, tieto expozície ľudovej architektúry navštívi viac ako 50 tisíc turistov.Skanzen Galicyjsky, ako ho nazývajú a ktorý sa nachádza v Sandeckiej kotline, urobili už pred takmer 40 rokmi. Najprv tu vybudovali 20 domčekov, dnes sa tu na ploche asi 21 hektárov nachádza okolo 70 objektov. Sú tu rôzne domy, kostolíky, rímskokatolícke i gréckokatolícke, hospodárske budovy, dvory a podobne.

Jednotlivé časti sú venované obyvateľom, ktorí žili v tomto regióne, ako napr. Lachovia, Podhorania, Lemkovia, u nás známi ako Rusíni či gorali, a nachádza sa tu tiež rómska časť a koloniálna nemecká časť. Najstaršou budovou je tu panovnícky dvor, ktorý bol postavený v 17. storočí, patril Lachom a pochádza z okolia Nowého Sacza.

Skanzen otvorili pre verejnosť v roku 1975 a v jeho najväčšej časti sa nachádzajú pôvodné budovy, ktoré presťahovali z okolitých dediniek. Zvyšné dve časti, Miasteczko Galicyjskie a nemeckú kolóniu, dobudovali neskôr. Tu už však nie sú pôvodné domy, ale ich repliky, čiže nové stavby postavené podľa historickej ľudovej architektúry.

Nemeckú kolóniu sprístupnili pre verejnosť v roku 2006, o štyri roky neskôr zase Miasteczko Galicyjskie. Tu môžu návštevníci vidieť rôzne remeselnícke expozície typické pre región, ako napr. rezbárstvo, hrnčiarstvo, je tu tiež starobylá lekáreň i pošta spolu s radnicou.

 

Zdroj/autor: tasr, drom

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
2.9/5 (7 hlasov)

Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa