Topenie permafrostu je veľkým ekologickým problémom, v týchto dňoch mu však vďačíme za úžasný objav. Ľad na Sibíri totiž desiatky tisíc rokov ukrýval múmiu jaskynného medveďa so zachovanými zubami, ňufákom aj vnútornými orgánmi. Dnes nám odhaľuje skutočnú podobu pravekého zvieraťa.
Medveď jaskynný žil v Európe počas pleistocénu (štvrtohôr) a vyhynul približne pred 15.000 rokmi. Mal veľmi širokú, klenutú lebku so strmým čelom, mohutné telo s dlhými stehnami a hmotnosť porovnateľnú so súčasnými medveďmi. To všetko však vedci dedukovali iba z nájdených kostí zvieraťa. Až doteraz.
Pastieri sobov totiž nedávno objavili pod topiacim sa ľadom na Ľachovských ostrovoch dokonale zachované telo medveďa jaskynného z doby ľadovej. Ruskí experti z univerzity v Jakutsku označili tento nález za prelomový. „Má obrovský význam pre celý svet,“ povedala výskumníčka Lena Grigorievová.
Podľa predbežných odhadov žil tento jedinec pred 22.000 až 39.500 rokmi, na upresnenie však bude potrebná rádiokarbónová analýza. Vedci budú ostatky skúmať aj viacerými ďalšími metódami a dá sa predpokladať, že ľudstvu prezradia veľa zaujímavého o Zemi v praveku.