Korňa: Čiernu vodu v ropnom prameni stráži čert z reťazí

16.10.2020 |   |    | 

Ropný prameň v kysuckej obci Korňa stráži od stredy (14. 10.) čert z reťazí od sochára a architekta Stanislava Mikovčáka. Podľa starostky obce Marianny Bebčákovej korešponduje nové umelecké dielo s povesťou o ropnom prameni zo 17. storočia. Tá hovorí, že v lesoch pri Turzovke vyvierala "čierna voda", z ktorej chodili piť čerti. 

"V minulosti žili v našej obci furmani, ktorí používali reťaze pri ťažbe dreva. Preto je toto dielo práve z reťazí. Darovali nám ich naši občania, za čo im úprimne ďakujem. Dielo Strážca tajomstva čiernej vody sa opiera o minulosť našich predkov a korešponduje s povesťou," vysvetlila Bebčáková.

Projekt Zatraktívnenie prírodného dedičstva obce Korňa pri ropnom prameni financovali partneri – obce Korňa a Bílá (Česká republika) z fondu malých projektov v rámcu programu Interreg. "Ďalším prvkom projektu je výstavba dvoch informačných tabúľ a oddychového altánku pri hlavnej ceste. Propagačnú časť projektu tvorí brožúra o partnerských obciach," doplnila Bebčáková.

Strážca tajomstva čiernej vody je podľa Mikovčáka symbolickým dielom pre miestnu oblasť a prameň. "Hovorí o tajuplnosti, o tradíciách. Dúfajme, že poteší ľudí a budú mať ďalší objekt pre vychádzky či výlety. To jediné, čo v dnešnej dobe môžu robiť. Sami sa potulovať po prírode a športovať. Ďakujem aj všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli zozbierať reťaze. Dúfam, že dielo nebude narúšať celý ropný prameň a ľudia v obci ho prijmú," podotkol.

Starosta obce Bílá Tomáš Kubačák vyzdvihol spoluprácu v rámci projektu Interreg. "Aj v tejto ťažkej dobe, keď bojujeme s pandémiou nového koronavírusu, bola obec Korňa schopná vytvoriť dielo pri ropnom prameni. Verím, že zvýši turistickú atraktivitu Korne a celého regiónu Biele Karpaty. Budem dúfať, že to nie je posledný projekt cezhraničnej spolupráce, ktorý sme usporiadali, a budeme v tom ďalej pokračovať," dodal Kubačák.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR - Erika Ďurčová
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 27. február. 2021. Meniny má Alexander.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa