Ropný prameň v Korni - netypická turistická atrakcia

31.08.2020 |   |    | 

Na kúrenie, svietenie aj mazanie využívali v minulosti obyvatelia kysuckej obce Korňa ropu prirodzene vyvierajúcu z miestneho prameňa. Podľa starostky Korne Marianny Bebčákovej vyhlásili ropný prameň v roku 1973 za chránený prírodný výtvor a od roku 1995 je prírodnou pamiatkou. 

"Prvá ťažba z prameňa v blízkosti osady Muchovci sa uskutočnila už v roku 1900. Naposledy sa uskutočnil prieskumný vrt v rokoch 1997 až 1999 neďaleko od prameňa. Naplánovaný bol do hĺbky 1500 metrov, skončil sa však v hĺbke necelých 1300 metrov a ropu vtedy nenašli. Ale územie ostáva perspektívne," uviedla Bebčáková.

Unikátny ropný prameň sa nachádza približne 150 metrov od parkoviska pri hlavnej ceste a je k nemu voľný prístup. "Jeho okolie sme zatraktívnili a vybudovali sme oddychovú zónu. Zrekonštruovali sme aj oplotenie a plánujeme postaviť novú ropnú vežičku. Prírodné dedičstvo ropného prameňa má pomôcť oživiť aj mikroprojekt, ktorý uspel vo výzve Žilinského samosprávneho kraja. Aj v blízkosti parkoviska pri hlavnej ceste plánujeme oddychovú zónu a pribudnú aj informačné tabule," doplnila starostka.

"Palivo s vysokým obsahom olejov používali ľudia najmä počas druhej svetovej vojny na osvetľovanie príbytkov. Spaľovaním nafty však vznikal kúdoľ škodlivého dymu a zápachu. Prameň je prirodzeným povrchovým výverom ľahkej ropy, ktorá sa sústreďuje v malom jazierku," vysvetlila Bebčáková.

K ropnému prameňu má onedlho lákať návštevníkov aj nové umelecké dielo, ktoré umiestnia v jeho blízkosti. "Bude fungovať ako pútač a korešpondovať s povesťou o ropnom prameni zo 17. storočia. Tá hovorí, že v lesoch pri Turzovke vyvierala 'čierna voda', z ktorej chodili piť čerti," dodala starostka Korne.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 12. jún. 2021. Meniny má Zlatko.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa