Neskutočné VIDEO z Krompách: Nocuje tam viac ako milión spevavých vtákov!

2021-01-10 12:01:00 |   |    | 

Pravdepodobne najväčšie nocovisko piniek severských na Slovensku sa aktuálne nachádza na okraji východoslovenského mesta Krompachy. Už niekoľko týždňov sa tam každý večer zlieta viac ako milión jedincov drobného spevavca, hniezdiaceho v severskej tajge, ktorý na Slovensko prilieta každoročne tráviť zimu. 

"Len občas sa podarí nájsť takéto obrovské nocoviská," informuje na sociálnej sieti terénna základňa Slovenskej ornitologickej spoločnosti Bird/Life Slovensko Avescentrum Senné. V pondelok (4. 1.) ornitológovia v Krompachoch napočítali 1.180.000 jedincov.

Podľa ornitológov sa pinky severské na Slovensku v tomto období živia najmä bohatou úrodou bukvice. Na večer sa ich státisíce z rôznych častí Slovenska zlietajú na krompašské nocovisko.

"Prílet sa začína prvými malými kŕdlikmi okolo 14.45 h a vrcholí pred zotmením, keď prilietajú obrovské kŕdle, predvádzajú úžasné letecké akrobacie a sadajú do korún stromov. Celé okolie vtedy hučí čvirikaním piniek, ako keby sa dolinou valila povodeň," približujú ornitológovia s tým, že toto "prírodné divadlo" môže pri súčasnom počasí a dostupnosti potravy trvať ešte niekoľko týždňov, ba až do jari, keď pinky odletia hniezdiť na sever.

Ak sa však výrazne ochladí a nasneží veľa snehu, pinky sa presunú za potravou ďalej na juh a juhozápad.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: TASR – Milan Kapusta
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Streda, 19. jún. 2024. Meniny má Alfréd.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa