V Bachledovej doline padajú rekordy: Za deň ju navštívi vyše 3000 ľudí

27.02.2019 |   |    | 

Počet návštevníkov Bachledovej doliny od otvorenia novej kabínovej lanovky v decembri minulého roka vzrástol o 15 percent v porovnaní s minuloročnou zimnou sezónou. V čase top sezóny zaznamenali až 3,5 tisíca návštevníkov denne, priemerne je to 1,8 tisíca. Modernizácia strediska si doposiaľ vyžiadala 15 miliónov eur, vrátane panoramatickej reštaurácie, ktorú plánujú spustiť do prevádzky v lete. Cieľom je vybudovať celoročné stredisko pre rodiny s deťmi. 

Pod nárast návštevnosti strediska sa podpísalo najmä spustenie novej kabínovej lanovky. Tohtoročná zima v Bachledovej doline ukázala, že modernizácia lanovky po 32 rokoch od jej spustenia mala svoje opodstatnenie, čo sa odráža na zvýšení komfortu návštevníkov strediska, ale aj na ich počte. „Spustením kabínovej lanovky v decembri minulého roka sa nám podarilo spojiť na hlavnom nástupnom bode lyžiarov a peších turistov, a takisto zvýšiť kapacitu počtu prepravených osôb. Vďaka rýchlosti a komfortu jazdy sa k nám vrátili lyžiari a svahy ešte viac ožili,“ uviedol pre agentúru SITA generálny manažér strediska Bachledka Ski & Sun Martin Paško.

 

Okrem lyžiarskych svahov a Chodníka korunami stromov, ktorý je v prevádzke celoročne, sa osvedčila aj tohtoročná novinka - takmer trojkilometrová sánkarská dráha či udržiavaná bežecká trať, dlhá sedem kilometrov, vedúca hrebeňom Spišskej Magury. Pri jej vybudovaní pomáhala aj obec Ždiar, nové značenie trate spolufinancovala OOCR Tatry – Spiš – Pieniny.

Zvýšenému náporu návštevníkov strediska museli prispôsobiť aj kapacitu parkoviska – vybudovali záchytné parkovisko a pred zimou pribudlo ďalších 400 parkovacích miest na centrálnom parkovisku. „Musím priznať, že návštevnosť Chodníka korunami stromov predčila naše očakávania. Očakávali sme dvestotisíc, priali si tristotisíc, ale 400-tisíc návštevníkov ročne nás zaskočilo, čo sa odzrkadlilo aj v kapacite strediska, ktorá bola nepostačujúca,“ priznáva Paško. Okrem toho premáva počas celého roka aj skibus, ktorý formou kyvadlovej dopravy zváža turistov zo susedného Ždiaru a záchytného parkoviska. „Na jeho prevádzku počas letnej sezóny - jún až september - prispieva aj OOCR Tatry – Spiš – Pieniny,“ doplnila marketingová manažérka strediska Bachledka Ski & Sun Martina Múdra.

S investíciami v stredisku sa nekončí. „Hneď po skončení zimnej sezóny sa chceme naplno sústrediť na dokončenie panoramatickej reštaurácie s výhľadom na štíty Belianskych Tatier. V súčasnosti sa pracuje najmä v interiéri, tak, aby sme v čo najmenšej miere ovplyvnili komfort lyžiarov. Otvoriť chceme už v lete,“ doplnil Paško.

Vďaka lokalite strediska - v blízkosti poľských hraníc, tvoria takmer polovicu návštevníkov Poliaci, po nich nasledujú Slováci, Česi a Maďari. Zhruba dve tretiny návštevníkov zavítajú do Bachledky počas letnej sezóny, tretina v zime. Stredisko má ambíciu byť celoročným strediskom pre rodiny s deťmi, čomu prispôsobujú aj podujatia. Cez víkend sa tam konal Memoriál Vlada Krajňáka, 4. kolo Slovenského pohára v obrovskom slalome kategórie Masters, ktorý je zároveň Majstrovstvami Slovenska veteránov. Najstarší z účastníkov mal takmer deväťdesiat rokov. „Pred piatimi rokmi na svahoch v Bachledovej doline, pri tréningu, žiaľ, prišiel o život super človek, toto robíme na jeho počesť,“ uzavrel Paško.

Ako doplnila Múdra, na letnú sezónu, v spolupráci s Pieninským národným parkom, pripravujú organizované jednodňové návštevy Chodníka korunami stromov so sprievodcom a odborným výkladom o faune a flóre.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: SITA

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 15. apríl. 2021. Meniny má Fedor.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa