Islandská sopka sa trasie: Hrozí výbuch a ochromenie leteckej dopravy

13.11.2019 |   |    | 

Mnohí z nás majú v pamäti erupciu islandskej sopky Eyjafjallajökull z 13. apríla 2010, keď oblaky popola narušili letecký priestor a až 10 miliónov cestujúcich uviazlo na letiskách. Teraz hrozí, že sa situácia bude opakovať. 

Vulkán Askja je komplexom niekoľkých erupčných centier a kráterov v masíve Dyngjufjöll (1510 m n.m.) v centrálnej časti Islandu. Patrí k obľúbeným turistickým cieľom, lebo v niektorých jazierkach sa nachádza teplá voda, v ktorej sa dá kúpať aj v zime.

K dosiaľ najväčšej erupcii tu došlo v roku 1875, keď vzniklo jazero Öskjuvatn. Rozprestiera sa na ploche 12 km² a s  220 metrami je druhým najhlbším na Islande. Pôvodne bola voda v jazera teplá, v súčasnosti je už väčšinu roka zamrznutá.

Zatiaľ posledná erupcia sa spája s rokom 1961, v ostatných dňoch ale oblasť zasiahlo vyše 700 menších otrasov a dva väčšie (3,2 a 3,4 stupňa Richterovej stupnice). Podľa portálu Volcano Discovery vo štvrtok 14.11. v oblasti zargistrovali 150 otrasov. Odborníci varujú, že môže (avšak nemusí) dôjsť k výbuchu. Ak sa tak ale stane, doprava v Európe bude na niekoľko dní úplne ochromená.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Getty Images

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 8. júl. 2020. Meniny má Ivan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa