Do Bratislavy dorazil najväčší zlatý poklad sveta, jeho hodnota je nevyčísliteľná

03.06.2020 |   |    | 

Svetová výstava Poklad Inkov sa po niekoľkých týždňoch čakania dočkala vytúženého dátumu otvorenia. S dodržiavaním všetkých bezpečnostných a hygienických opatrení otvorí svoje brány 24. júna na Bratislavskom hrade. Unikátna expozícia predstaví viac ako sto originálnych zlatých exponátov pochádzajúcich z obdobia dávnych civilizácií Južnej Ameriky 

Exponáty, ktoré na tejto výstave uvidíte, opustili Peru prvýkrát a ich prevoz do Európy sa konal pod záštitou prezidenta Peru. Ide o zlatý poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Tieto exponáty chodili do Peru obdivovať milióny ľudí z celého sveta a práve teraz, kedy nemôžeme cestovať do ďalekých krajín, si budeme môcť pozrieť tieto vzácne kúsky niekoľko mesiacov aj v Bratislave.

Výstava Poklad Inkov predstavuje originálne zlaté exponáty pochádzajúce z ríše Inkov a ďalších juhoamerických civilizácií. Na ploche viac ako 1000 m2 návštevníci uvidia stovky predmetov, do ktorých je doslova vrytá história starých civilizácií a ich bohov.

Exponáty boli do Európy zapožičané s poverením peruánskej vlády a pod záštitou samotného prezidenta. "Celá výstava je koncipovaná tak, aby boli návštevníci vtiahnutí do deja. Pri vchode dostane každý kartu s príbehom bájnej či reálnej historickej postavy. Pomyselne sa tak prenesie do tejto osobnosti a dobrodružstvo môže začať," povedala zástupkyňa organizátora výstavy Zuzana Benediktová.

Medzi najcennejšie exponáty patrí veľká posmrtná zlatá maska ozdobená smaragdami symbolizujúca nesmrteľnosť. Táto maska váži takmer 2 kg a okrem ceny samotného zlata má nesmiernu duchovnú hodnotu. Na výstave návštevníci uvidia päť historických korún dávnych vládcov, zlaté ruky v nadživotnej veľkosti a ďalšiu unikátnu hrobovú výbavu. Okrem toho budú mať možnosť vidieť veľké množstvo rituálnych predmetov, ako sú obetné nože, poháre, či obrovské náhrdelníky, ktoré nosili kňazi počas obradov.

Vybrať najcennejší alebo najzaujímavejší exponát nejde, pretože najzaujímavejší je práve ucelený pohľad na všetky tieto nádherné exponáty, z ktorých sú niektoré staré viac ako 2000 rokov. Celkom uvidíte viac ako 100 zlatých exponátov. Každý má svoj zaujímavý príbeh. Vyzdvihovať jeden jediný je nemožné," doplnila Zuzana Benediktová. „Hodnota celého pokladu je nevyčísliteľná. Pokiaľ by som mala nájsť prirovnanie, je to akoby sme vystavovali najmenej pätoro českých korunovačných klenotov, a na množstvo zlata ho máme na výstave oveľa viac," hovorí Zuzana Benediktová.

Na návštevníkov čakajú aj ďalšie úžasné exponáty a inštalácie. Veľmi zaujímavý je napríklad veľký model bájneho mesta Machu Picchu, zlatý trón samotného vládcu Inkov, či kópia Slnečnej brány od jazera Titicaca. Nebude chýbať 3D zóna s virtuálnou realitou, kde sa návštevníci po ríši Inkov doslova prejdú.

Pre deti je pripravený "Detský chodník", pri ktorom budú plniť rôzne úlohy a na konci nájdu svoj poklad. „Chceme, aby výstava oslovila všetky generácie. Preto nechýba interaktívny detský chodník, modely rituálnych stavieb, videá, 3D zóna s virtuálnou realitou, audioguide a mnoho iných zaujímavostí." doplnila Benediktová.

Pre študentov budú pripravené pracovné listy a vedomostný kvíz s témami nielen o zlatom poklade, ale predovšetkým o histórii celého amerického kontinentu.

Na výstave spolupracuje SNM - Historické múzeum a české Národní muzeum. Usporiadateľ výstavy je spoločnosť JVS, ktorá priniesla do Bratislavy svetové výstavy ako Cosmos Discovery, Titanic, či Tutanchamon.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: JVS Group
Zdroj: ts

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 18. apríl. 2021. Meniny má Valér.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa