Sýria

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Súčasťou starej Sýrie bolo okrem súčasného štátu aj dnešné Jordánsko, Libanon a Izrael. Krajina leží v oblasti, kde boli založené najstaršie civilizácie na Zemi. Prvou ríšou bola akkadská, nasledovali Egypťania. Prvá abeceda bola nájdená v sýrskom meste Ugarit. Strategické umiestnenie regiónu využili aj Feničania, ktorí tu založili niekoľko osád. Neskôr bola Sýria súčasťou Perzskej, gréckej a Rímskej ríše. Nasledovali ich na krátky čas Byzantínci. Vystriedali ich Arabi, a Damask sa stal centrom islamského sveta. Po porážke križiackych výprav, počas vlády jeho sultána Saladina sa Damask opäť stal významným centrom. V roku 1516 padla Sýria do rúk osmanským Turkom. Až po páde tureckého impéria sa po prvej svetovej vojne sa krajiny zmocnili Francúzi. V roku 1932 sa pod francúzskym dohľadom konali prvé parlamentné voľby.

Sýria vyhlásila nezávislosť v roku 1946. V roku 1954 sa po viacerých vojenských prevratoch moci v krajine zmocnili dôstojníci strany Baas. Strana Baas bola založená ako hnutie pre spojenie všetkých Arabov. Výsledkom bolo založenie Spojenej arabskej republiky ( s Egyptom) v roku 1958.Vojenské vzbury a štátne prevraty v krajine pokračovali. Nestabilné obdobie vyvrcholilo v 1967 v šesťdňovej vojne s Izraelom, keď Sýria stratila Golandské výšiny. Začiatkom sedemdesiatych rokov sa moci v krajine dostal Háfiz Asad.Krajinu viedol až do svojej smrti v roku 2000. Krajinu začal orientovať smerom na Sovietsky zväz, po jeho rozpade a v prvej irackej vojne začal Asad smerovať krajinu k USA, Turecku a EÚ.
Po smrti Háfiza Asada sa k moc dostal jeho druhorodený syn Bashar al-Assad. Ukázal sa ako väčší reformátor, ale zahranično-politické problémy ako podpora extrémistickej organizácie Hizballáh a spor o Golanské výšiny zostali nevyriešené.

Bezpečnost. riziká: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča slovenským občanom cestovať do Sýrie, vzhľadom na prebiehajúcu občiansku vojnu. Cesta do Sýrie je spojená s vysokým rizikom.

Zdravotníctvo: Lekárska starostlivosť v SAR je lacná; úroveň starostlivosti je v každom zdravotníckom zariadení rôzna. Lekári sú vo všeobecnosti na slušnej odbornej úrovni, úroveň starostlivosti v súkromných aj štátnych nemocniciach však kolíše. Väčšina lekárov hovorí anglicky alebo francúzsky. Cestovatelia prichádzajúci z krajín s výskytom žltej zimnice musia pri vstupe na sýrske územie predložiť potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.
Pre pobyt v Sýrii presahujúci dĺžku jedného roka sa vyžaduje potvrdenie o tom, že žiadateľ nie je infikovaný vírusom HIV. Odporúča sa zabezpečiť si pred cestou do SAR úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

Stravovanie: Sýrska kuchyňa je veľmi pestrá a chutná. Neodmysliteľne sú známe a obľúbené predjedlá Mazza. Samozrejme, že ako najznámejšie predjedlo sa predáva Homos (hummus). Homos je uvarený, do hladka rozmixovaný cícer zmiešaný so sezamovou pastou thinie a ďalšími pochutinami. Jedmá obsahujú veľa korením a z mäsa tu prevláda hovädzie a baranie. Typickým sýrskym pokrmom je tzv.lahmi sinije - zapečené mleté hovädzie mäso so zemiakmi a paradajkami, ochutené petržlenom a korením. Ďalším jedlom sú ryby v mnohých úpravách. Špecialita mansaf - ryža s orieškami, jahňacinou a jogurtom sa podáva pri slávnostných príležitostiach. Treba ochutnať aj shaumu, ktorú u nás poznáme ako kebab alebo gyros. Bohatý je samozrejme aj sortiment sladkostí s orachami, pistáciami a cukrového sirupu.

V krajine je obmedzená konzumácia alkoholu. Existuje však špeciálna pálenka, ktorú po domácky volajú arak a vyrábajú ju destiláciou z hrozna., Charakteristickú chuť jej dodáva aníz. Chuťou sa podobá gréckemu Ouzu alebo bulharskej Mastike.

Nakupovanie:  Na rozdiel od Jordánska, Turecka a Egypta je Sýria lacnou krajinou. Pokiaľ si chcete kúpiť lacné zlaté šperky, tak ste na správnom mieste. Okrem šperkov sa oplatia kúpiť vodné fajky, ručne tkané koberce a ďalšie tradičné orientálne suveníry. Bankomaty sú už bežnou súčasťou miest. Je to aj najlepší spôsob získania miestnej meny. Pri platbách je lepšie mať hotovosť a to v menších bankovkách. Nákup je sprevádzaný, najmä na trhoviskách s pozvaním na čaj, resp. kávu. Odmietnutie je viac-menej neslušné. Aj keď nie ste z domova zvyknutí na zjednávanie - zjednávajte! Oplatí sa vám to a je to naviac súčasťou miestneho obchodovania.

Platby kreditnými kartami sú možné len vo väčších mestách ako je Damask, Aleppo a pod., možnosti sa však rozširujú na letecké spoločnosti, hotely, reštaurácie.

Internet (.sy): www.syriatourism.org/www.syriadaily.com/www.cafe-syria.com/

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno). Mobilná telefonická sieť pokrýva väčšie aglomerácie najmä v západných oblastiach Sýrie, nepokrýva východné púštne oblasti.

Bez záruky: Sprievodca Lonely Planet tvrdí, že v Sýrii môžete na stanici nechať vlastný batoh bez dozoru a nik vám ho neukradne. Nemusíte to skúšať, funguje to. Zahalené Arabky radšej nefoťte bez toho, aby ste si nevypýtali súhlas ich muža. Pri návšteve mešity sa zahaľte, inak vás nepustia. (Zahalené ruky aj nohy aj u mužov a nevyhnutná je aj pokrývka hlavy hlavne u žien.) Pred vstupom do mešity je dôležité nezabudnúť sa vyzuť.
Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa