Švédsko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Územie Švédska bolo obývané už v staroveku. V 3. stor. n. l. bola väčšina Švédska osídlená severogermánskymi kmeňmi. Najvýznamnejším kultovým a politickým centrom bola od 6. stor. n. l. Uppsala. Od 7. stor. švédski Vikingovia expandovali do Pobaltska, od 9. stor. do východnej Európy. V 10. stor. vznikol na území dnešného Švédska prvý štát, ktorý postupne obsadil Fínsko i časť Pobaltska. Od 14. stor. bolo Švédsko súčasťou rôznych únií so susednými severskými štátmi, najvýznamnejšia bola tzv. Kalmarská únia (Švédsko, Nórsko, Dánsko), v ktorej malo hlavnú úlohu. To vyvolalo revolúciu a k moci sa dostala dynastia švédskych kráľov Vasovcov (1523 až 1624). Základy novodobého Švédska boli položené v r. 1523 po povstaní Gustava VI. Vasu. Tridsaťročná a tzv. Severná vojna (1700 až 1721) krajinu tak vyčerpali, že počas napoleonských vojen prišlo Švédsko definitívne o Fínsko i ďalšie teritóriá. V prvej aj druhej svetovej vojne bolo Švédsko neutrálne.

Bezpečnost. riziká: Malé, ale treba si dávať pozor na osobné predmety. Neodporúča sa prespávanie v noci v autách, v karavanoch či autobusoch na odstavných parkoviskách, lebo v ostatnom čase sa vyskytli viaceré prípady prepadov a krádeží. V krajine je vo väzeniach mnoho cudzincov za nelegálny dovoz drog. Trestným činom (sadzba 6 až 10 rokov) je predaj, výroba, spracovávanie i prechovávanie narkotík.

Zdravotníctvo: Švédska zdravotná starostlivosť je zvyčajne vysokej kvality. Väčšina lekárskych kliník je spravovaná verejným sektorom a ich prístupnosť sa líši. Z tohto dôvodu je získať termín do jedného týždňa od objednana v niektorých zdravotníckych zariadeniach takmer nemožné. V prípade zdravotnej pohotovosti má väčšina provincií (a samozrejme veľkých miest) regionálnu nemocnicu s celodennou pohotovosťou. V prípade naliehavých prípadov volajte číslo 112 a číslo 1177 pre núdzové lekárske poradenstvo.

Internet (.se): https://visitsweden.com/, sweden.nordicvisitor.com

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa