SuperTIPY pre mladých: Najkrajšie leto za pár drobných

2016-05-01 11:50:00 |   |    | 

Poznáte to, celý rok ste dreli a teraz snívate o najlepšom lete vášho života. Máte všetko - mladosť, čas aj odvahu vydať sa do neznáma. Jediné, čo vám chýba, sú - peniaze. Nevadí, s našimi tipmi ich veľa nepotrebujete. Keď začnete plánovať už dnes, svet vám bude ležať pri nohách aj za pár drobných. 

UBYTOVANIE
 

Zložte sa na gauči u lokálca
Vďaka medzinárodnej sieti couchsurfing.com nájdete nielen ubytovanie zadarmo, ale aj (väčšinou) ochotných miestnych ľudí, ktorí vám odporučia miesta a tipy, ktoré v žiadnom bedekri nenájdete.

B&B namiesto hotelov
Ak nechcete bývať na izbe s partou hlučných študentov, ale preferujete trochu súkromia, máte aj iné možnosti ako drahé hotely. Hľadajte v meste malé penzióniky alebo priváty, tzv. "Bed & Breakfast”, ktoré vlastnia domáci. V posledných rokoch je stále populárnejší portál Air BnB, ktorý ponúka ubytovanie v autentických bytoch a domoch miestnych ľudí za priateľnejšie ceny ako v hoteloch.

Výmena domácnosti
Inou možnosťou je portál homeswap.com, ktorý spája záujemcov o dočasnú výmenu domácnosti. Neplatíte nič, a môžete stráviť aspoň nejaký čas v krajine, o ktorej snívate, v útulnej domácnosti namiesto hotela.

Založte si členstvo v Hostels International
Ak predsa len strávite veľa nocí v hosteloch, táto kartička vám ročne zaručí nižšie ceny v tisíckach hostelov po celom svete. Neplatí len pre študentov.

Naštudujte si podmienky stornovania ubytovania
Ak sa vám náhodou počas cesty zmenia plány, väčšina hostelov ponúka vrátenie zálohy, keď im dáte včas vedieť, že neprídete. Zvyčajne by ste tak mali spraviť dva až tri dni vopred. Ak sa neohlásite vôbec, prepadne vám záloha a strhnú vám poplatok minimálne za prvú noc.

Počkajte si na posledné voľné nocľahy v akcii
Ak vám nevadí trocha adrenalínu a neistoty pri hľadaní lacného ubytovania, skúste aplikáciu Hotel Tonight’s, vďaka ktorej ktorej môžete vyhľadávať výhodné ponuky na posledné voľné miesta v hoteloch a penziónoch. Niečo ako ubytovací last minute. Doslova.

Skúste housesitting
Ďalšou možnosťou, ako sa zadarmo ubytovať, je bývať u niekoho, kým je preč. Za vyvenčenie psa, poliatie kvetov a stráženie bytu pred krádežami tak pri troche šťastia môžete bývať hoci aj v luxusnom apartmáne úplne zadarmo.

Počas prázdnin sú internáty prázdne
Väčšina z týchto zariadení ponúka študentské izby počas letných alebo zimných prázdnin na prenájom za nízku cenu. Pozrite si napríklad stránku University Rooms, cez ktorú môžete hľadať ubytovanie v krajinách ako Francúzsko, Taliansko, Španielsko alebo v USA, Kanade či Argentíne.


Ušetrite spaním vo vlaku.
Ak si nepotrpíte na extra pohodlie, radi cestujete vlakom a nemáte problém zaspať počas cesty, nočné vlaky vám ušetria poplatky za hotely. Ideálne riešenie pri dlhých presunoch. Ak máte predsa len radi svoje pohodlie, doprajte si ho napríklad pôžičkou od Raiffeisen Bank. Rýchlo a tiež pohodlne.


Zahrajte sa na námorníka
Keď vás fascinuje plavba po mori a netrpíte morskou chorobou, môžete stráviť pár týždňov cestovania na palube lode s portálom Crewseekers. Môžete pritom na pár týždňov zažiť atmosféru skutočnej námornej plavby a nechať sa "zverbovať” kapitánom na cesty po mori. Neplatíte nič, jedlo a nocľah dostanete za pomoc na lodi.

 

STRAVA

 

Jedzte lokálne
Vyhýbajte sa predraženým reštauráciám plným turistov. Radšej odbočte za roh, kde na vás čaká rodinná kuchyňa s lepším jedlom za menej peňazí. Keď nájdete menu iba v lokálnom jazyku, je to dobrý signál. Už len zariskovať a vybrať si niečo z domácej kuchyne.

Jedzte sezónne.

Nakupujte na trhoch, jedzte domáce špeciality zo surovín, ktoré tvoria hlavný jedálniček krajiny. Ceny budú nižšie, navyše spoznáte pravú miestnu kuchyňu. Nebojte sa objednávať si denné menu. Pochopíte, prečo Islanďania nedajú dopustiť na jahňacinu, Portugalci na čerstvé pečené ryby alebo zistíte, ako v Nórsku chutí sob.

Choďte na piknik
Nakúpte si jedlo v potravinách, zabaľte si ho na cestu a vyrazte. Množstvo obchodov má dokonca hotové čerstvé sendviče a šaláty. Rozložte sa v parku a pri dobrom jedle si vychutnajte atmosféru miestneho života.

Vyhýbajte sa hotelovým raňajkám
Pokiaľ nebývate v Hiltone, raňajky nebudú žiadna výhra. Keď vybehnete namiesto toho do najbližšej pekárne alebo kaviarne, budete mať zaručene čerstvý croissant a kávu za polovičnú cenu. Cestovanie si užijete najviac vtedy, ak sa naladíte na rytmus života tamojších ľudí.


Ak ste si pred letom akosi pozabudli odložiť si časť rozpočtu na cestovanie, nevadí. S Raiffeisen bank si vybavíte pôžičku hoc aj deň pred odchodom, a navyše s možnou odmenou až 2760 eur.

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: SITA,
Foto: Thinkstock
Zdroj: SITA / ako

Hodnotenie článku:
4.2/5 (4 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Pondelok, 17. jún. 2024. Meniny má Adolf.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa