Tip na víkend: Ružomberok, centrum Dolného Liptova
Liptov patrí medzi naše najkrajšie a najnavštevovanejšie regióny, čo potvrdila aj minuloročná sezóna. Jedným z jeho významných lokalít je Ružomberok, centrum Dolného Liptova.
Mesto Ružomberok sa nachádza na severe Slovenska, presnejšie v južnej časti Žilinského kraja. Leží v Liptovskej kotline na sútoku riek Váh a Revúca v obklopení hôr Veľká Fatra, Nízke Tatry či Chočské vrchy.
Mestečko má za sebou bohatú históriu - prvá písomná zmienka o osídlení pochádza z roku 1233, kedy sa spomína ako Terra Reuche. Neskôr sa stalo súčasťou Liptovskej stolice a od nemeckých novousadlíkov získalo pomenovanie Rosenberg. V roku 1340 mu mestské výsady potvrdil Karol Róbert z Anjou.
Vďaka svojej výhodnej geografickej polohe bol Ružomberok v minulosti križovatkou obchodných ciest a trhovo-remeselníckym centrom. Aj v súčasnosti je významným dopravným uzlom, spájajúcim východné Slovensko so západným a južné so severným. Práve preto ho navštevuje aj mnoho turistov.
Medzi najkrajšie časti mesta patrí Námestie Andreja Hlinku s historickou budovou mestského úradu a farským kostolom sv. Ondreja. Ten je postavený v renesančno – barokovom štýle a pýši sa krstiteľnicou zo 16. storočia. Nachádza sa v ňom tiež pravdepodobne najstarší zvon na Liptove, ktorý sa volá Andrej a odliaty bol v roku 1506. V chráme nájdete aj diela Jozefa Hanulu či Ľudovíta Fullu, ktorý vytvoril okenné vitráže v južnej lodi objektu.
Pri návšteve Ružomberka by ste rozhodne nemali vynechať niektorú z jeho prírodných krás. K tým najobľúbenejším patrí Hrabovská dolina, pri ktorej vybudovali pre potreby miestnych bavlnárskych závodov vodnú nádrž. Neskôr v ústí doliny postavili aj kabínkovú lanovú dráhu, vedúcu do lyžiarskeho strediska Malinô Brdo. Dnes sú obe destinácie centrom oddychu a relaxu. Nájdete v nich rôzne ubytovacie a stravovacie zariadenia, ale aj lanový park či bike park.
V mestskej časti Černová môžete objaviť panensky krásnu Čutkovskú dolinu. Ak hľadáte miesto, kde „ľudská ruka“ ešte veľmi nezmenila charakter krajiny, tak ste na správnom mieste. Okrem miestneho dreveného medveďa tu môžete vidieť aj stádo pokojne sa pasúcich ovečiek či jazierko s rybami. Dolinu navštevujú najmä rodiny s deťmi, ktoré sa tu hrajú v špeciálnom detskom parku vytvorenom z dreva.
Jednou z najkrajších prírodných krás Ružomberka je Brankovský vodopád. Nachádza sa približne 10 kilometrov od centra mesta, v mestskej časti Biely Potok. S výškou 55 metrov je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier a zároveň tretím najvyšším na Slovensku. V roku 1980 bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.
„Kto nenavštívil Vlkolínec, akoby nebol v Ružomberku ... .“ Túto vetu vám povedia nielen domáci, ale aj zahraniční návštevníci. Najznámejšia kultúrno – historická pamiatka preslávila mesto natoľko, že sa stala súčasťou Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Unikátny komplex tvorí 73 objektov. Medzi najhodnotnejšie objekty patrí zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 a murovaný klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie. V jeho tesnej blízkosti sa nachádza obecný cintorín so zachovalými kamennými a kovovými náhrobnými krížmi. Zaujímavé expozície nájdeme v Galérii ľudového umenia (bývalá stará škola) a určite vás zaujme výstava umeleckých diel a loveckých trofejí.
Autor: Mária Janková
Zdieľať článok na Facebooku
Foto: Wikipedia, autor, slovakia.travel
Zdroj: ako
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.