Ťahák sezóny: V rokline Kyseľ v Slovenskom raji pribudol nový ferratový chodník

2017-06-27 12:00:00 |   |    | 

Roklina Kyseľ v Slovenskom raji, ktorú vlani v auguste po 40 rokoch otvorili, je po viac ako sedemmesačnej uzávere opäť prístupná pre turistov. Novinkou tohtoročnej sezóny je stometrový ferratový chodník v spodnom úseku pri nástupe. 

"V spodnej časti, kde sa išlo priamo riečišťom, pribudlo 100 metrov nového ferratového chodníka. Návštevník sa môže rozhodnúť, či pôjde chodníkom alebo korytom rieky," povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil. Vlani turisti museli prejsť cez potok, respektíve keď to bolo možné, skákali po kameňoch. Ako priblížil Dražil, okrem ferraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi lanami a železnými stúpačkami, správa národného parku nevytvárala na zvyšnom úseku rokliny chodník. "Nechali sme na ľuďoch, nech si cestu vytvoria. Ak sa nám tá cesta nezdala, tak sme ju upravili a teraz sme ich priamo naviedli, kadiaľ majú ísť," vysvetlil.

Roklina je otvorená od 15. júna do 31. októbra, od novembra platí v tomto úseku Slovenského raja sezóna uzávera. Na absolvovanie ferraty musia mať turisti ferratový set s tlmičom pádov, prilbou a protišmykovú obuv. Vstup do rokliny je povolený len s platným lístkom, ktorý vydáva Štátna ochrana prírody SR a Správa Národného parku Slovenský raj. "Neodporúčame vstup deťom najmä pod desať rokov, ale na druhej strane im to ani nezakazujeme. Ferrata je určená najmä pre dospelých. Rodičia musia zvážiť, či ich so sebou vezmú alebo nie," apeloval riaditeľ.

Časť národného parku bola pre turistov uzatvorená po ničivom požiari v 70. rokoch minulého storočia. Roklina patrí do zóny A, teda je najprísnejšie chráneným územím národného parku. "Vlani nás prekvapila návštevnosť. Za necelé tri mesiace prešlo roklinou viac ako 3000 ľudí, takže aj tohto roku očakávame, že to bude ťahák národného parku," poznamenal Dražil.

V Slovenskom raji sa v tomto roku zamerali na prácu s deťmi. V sídle správy národného parku v Spišskej Novej Vsi vybudovali nový ekodvor. "V Podlesku budeme koncom júna otvárať mini náučný areál pre deti. Bude tam aj informačný panel v slovenskom a anglickom jazyku," priblížil Dražil. Okrem toho správa národného parku pracuje v priebehu celého roka na údržbe zariadení či informačných tabúľ.

 

Turistické informačné centrum Čingov  
Čingov 1149 – hlavné parkovisko, vjazd 
Tel.: +421 908 492 221, +421 907 866 767 
E-mail: ticcingov@gmail.com 
Web: viaferratakysel.sk

 

Zdieľať článok na Facebooku

TASR – Milan Kapusta
Zdroj: TASR, ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Sobota, 20. apríl. 2024. Meniny má Marcel.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa