V Bratislave chcú postaviť vyhliadkovú vežu aj zipline cez Dunaj, pozrite si návrhy

14.11.2019 |   |    | 

Pri bratislavskom Starom moste plánujú postaviť vyhliadkovú vežu a vyhliadkovú lávku, ktorá má poskytnúť promenádu a posedenie nad korunami stromov. Vzniknúť má aj zipline dráha, ktorá má spojiť ponad rieku Dunaj 50-metrovú vyhliadkovú vežu na petržalskom brehu s 12-metrovou vežou na ružinovskom brehu, v blízkosti nákupného centra. Vyplýva to z architektonickej štúdie, ktorú na zasadnutie petržalskej komisie územného plánu, výstavby a dopravy predložila firma Jufa.
Na petržalskom brehu pri Starom moste chce investor postaviť vyhliadkovú vežu s výškou 50 metrov. "Bude charakteristická plynulým bezbariérovým výstupom až na vrchol, prístupná každej vekovej kategórii. Z vrcholu bude vyhliadka na mesto po oboch stranách Dunaja," píše v štúdii investor. Po obvode zábradlia majú byť formou galérie prezentované pamiatky Bratislavy, ale aj ostatné pamiatky v rámci Slovenska. "Súčasťou vyhliadky bude suchý tobogan, adrenalínový prechod, taktiež aj promenáda a posedenie nad korunami stromov," priblížil investor.

Z výšky 50 metrov by sa mali môcť návštevníci prostredníctvom lanovej dráhy zipline spustiť na opačnú stranu rieky, kde plánujú postaviť 12 metrov vysokú "pristávaciu" vežu. V ponuke má byť aj možnosť tandemového spustenia sa po tejto dráhe. Cieľovou skupinou majú byť najmä turisti. "Chceme ponúknuť atrakciu priamo v centre mesta a zároveň cielene, formou galérie, priblížiť krásy Slovenska. Vyhliadka kopíruje podobné projekty z Česka aj zo Slovenska," uvádza sa v štúdii s tým, že o uvedený typ atrakcie je v posledných rokoch veľký záujem. Vyhliadkové veže majú byť z oceľových konštrukcií a ich farebnosť sa plánuje v kombinácii zelená a biela.

Zámer postaviť vežu, lávku a zipline pri bratislavskom Starom moste však nie je v súlade s územným plánom, keďže stavba sa má nachádzať v inundačnom území. Územnoplánovacia dokumentácia totiž vylučuje umiestňovanie stavieb v rozpore so zákonom o ochrane pred povodňami. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mestskej časti Petržalka Mária Halašková. Petržalská komisia územného plánu, výstavby a dopravy však odobrila však ideu vytvorenia obdobnej stavby s rekreačno-kultúrnou funkciou v Petržalke. Komisia zároveň odporučila, aby žiadateľ na takúto významnú stavbu vypísal medzinárodnú súťaž, ktorej predmetom bude výber vhodného umiestnenia, ako aj architektonické stvárnenie.

Mesto Bratislava pre TASR potvrdilo, že zámer eviduje. "Rovnako evidujeme aj záujem investora o stretnutie so zástupcami mesta, na ktorom by chcel tento zámer predstaviť. Konkrétny termín stretnutia zatiaľ dohodnutý nie je. Viac budeme vedieť povedať po tomto stretnutí," povedal hovorca mesta Peter Bubla.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: JUFA
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Streda, 15. júl. 2020. Meniny má Henrich.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa