V centre Bratislavy pribudla atraktívna novinka

11.10.2019 |   |    | 

Časť z histórie Bratislavy po vzore zahraničných metropol či niektorých slovenských miest približuje bronzový model časti historického mesta. Znázorňuje mesto a jeho bezprostredné okolie v 18. storočí za jeho rozkvetu počas panovania Márie Terézie. Bronzový model barokovej Bratislavy odhalili vo štvrtok na Vajanského nábreží, pri kaviarni Propeller za výstrelu z historického dela. Pokrstili ho bratislavskými rožkami.
"Konečne si budú môcť hostia aj domáci Bratislavu ohmatať. Človek získa lepšiu predstavu, ako to mesto kedysi vyzeralo a ako sa za posledných 250 rokov vyvinulo," uviedol pre TASR jeden z iniciátorov projektu Martin Sloboda. Poznamenal, že je dôležité poznať históriu a vývoj Bratislavy v historickom kontexte. Tým sa podľa neho vytvára aj lepší vzťah k mestu ako takému.

Model znázorňuje mesto a jeho bezprostredné okolie v časovom rozpätí niekoľkých rokov, keď už bol hrad po tereziánskej prestavbe, ale ešte pred zbúraním mestských hradieb. Výrez približuje mesto s predmestiami na juhu po Dunaj a ešte neregulované nábrežie, na severe po kopce s vinohradmi, kde sú v súčasnosti Palisády s vilovou štvrťou. Západnou stranou siaha po tunel a na východe po Štefánikovu ulicu, kde boli v minulosti sady a záhrady.

Nový bronzový model má mať niekoľko rozmerov. Jedným z nich má byť zvýšenie atraktivity pre zahraničných turistov, druhý by mal byť výchovný smerom k slovenským návštevníkom i Bratislavčanom. Model bude slúžiť aj nevidiacim, aby si lepšie dokázali vytvoriť predstavu o historickom meste. Popis modelu je v štyroch jazykoch a tiež v Braillovom písme.

Iniciatívu víta aj predsedníčka bratislavskej mestskej komisie pre cestovný ruch Soňa Svoreňová. Model podľa nej pomôže zdvihnúť zážitok z prehliadky Bratislavy na novú úroveň. "Väčšina ľudí má potrebu vizuálnej a priestorovej orientácie. Sprievodca sa tu s turistami môže zastaviť a dať im základné intro o tom, kadiaľ sa počas prehliadky pôjde. Môže im tiež porozprávať, ako mesto vyzeralo v tereziánskom období, ktoré je pre nás dôležité a je jedným zo zlatých vekov Bratislavy," poznamenala Svoreňová.

Ako predloha na vytvorenie bronzového modelu slúžil model v Múzeu mesta Bratislavy. Na začiatku sa model z múzea zoskenoval a v ateliéroch VŠVU sa začalo pracovať na sadrovom odliatku. Jednotlivé domčeky a objekty sa vytlačili na 3D tlačiarni a vkladali do tohto modelu. Následne bol model po častiach odliaty do bronzu a jednotlivé jeho časti boli pozvárané dohromady.

Iniciátormi projektu sú Rotary club Bratislava Danube a občianske združenie Skrášlime Slovensko.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Sobota, 27. február. 2021. Meniny má Alexander.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa