Veľká hanba: Odpadky na rieke Drina ohrozujú zdravie ľudí aj cestovný ruch

2024-01-09 12:00:00 |   |    | 

Návštevníkov inak malebného historického mesta Višegrad vo východnej Bosne privíta zo všetkého najskôr pohľad na obrovskú skládku odpadu, ktorá vznikla v tmavo tyrkysových vodách kaňonu rieky Driny. Tony plávajúcich odpadkov, prevažne plastových fliaš, ohrozujú miestnu ekonomiku založenú na cestovnom ruchu a panujú aj obavy z dopadu na ľudské zdravie, napísala agentúra Reuters. 

Vodná elektráreň vo Višegrade vybudovala pred 20 rokmi provizórnu bariéru z prázdnych ropných barelov, ktorá má chrániť priehradu pred odpadkami unášanými riekou.

"Je tam asi 5000 metrov kubických rôzneho druhu odpadu," hovorí Dejan Furtula z višegradského občianskeho združenia Eko Centar a ukazuje na záplavu odpadkov v rieke. "Prichádza to zo všetkých strán a tento výjav sa bohužiaľ opakuje každý rok," dodáva.

Odpad, v ktorom sa občas vyskytnú aj domáce spotrebiče, podľa Furtuly unášajú prítoky Driny, keď v nich po prívalových dažďoch alebo topení snehu stúpne hladina vody a zaplavia miestne skládky.

Zdrojnica Driny pramení v Čiernej Hore, pričom jeden z hlavných prítokov, rieka Lim, preteká aj Srbskom.

"V rieke Drine nájdete doslova všetko, na čo si spomeniete (...) mŕtve zvieratá, zdravotnícky odpad, časti áut," hovorí Furtula. "Sme akousi regionálnou skládkou odpadu, pretože tento odpad neprodukujú obyvatelia Višegradu, ale obyvatelia žijúci na hornom toku rieky," dodáva.

Podľa neho toxický odpad ohrozuje krehkú ekologickú rovnováhu rieky a pri svojom spaľovaní aj vzduch, ktorý musia obyvatelia a návštevníci Višegradu dýchať.

"Je to veľká katastrofa a hanba pre nás všetkých, ukazujeme svetu zlý obraz," hovorí Furtula s tým, že podľa ekológov je rieka zrejme zamorená aj ťažkými kovmi. Tento rok sa má vykonať dôkladný rozbor.

Majitelia a zamestnanci hotelov a reštaurácií vo Višegrade - známom mostom z čias Osmanskej ríše, ktorý preslávil juhoslovanský spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Ivo Andrić - sa tiež sťažujú, že skládka škodí cestovnému ruchu.

"Turisti si všimnú najskôr odpadky v Drine a negatívne to komentujú - to ovplyvňuje ako cestovný ruch, tak ľudí, ktorí tu žijú," hovorí Dijana Rajičová, recepčná hotela Andričev Konak.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa