Streda23. apríl 2025, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Barokový skvost plný tajomstiev: Chrám sv. Mikuláša sa spája s menom Mozarta aj zákernej ŠtB

 Zobraziť galériu (9)
(Zdroj: Martin Mařák, CzechTourism)

Základný kameň chrámu sv. Mikuláša na Malej Strane bol položený pred 350 rokmi, 6. septembra 1673. Išlo o čisto symbolický akt, pretože práce na stavbe kostola začali až začiatkom 18. storočia. Výsledkom je ale jedna z najcennejších barokových stavieb na sever od Álp, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť pražskej panorámy. Na základný kameň ku kostolu v roku 1673 pritom poklepal samotný cisár Leopold I.

 

Na jeho mieste stál až do roku 1743 gotický farský kostol, vysvätený pražským biskupom Tobiášom roku 1283, a v susedstve románska rotunda sv. Václava, postavená ako pripomienka zázraku, ku ktorému došlo pri posmrtnom prevoze Václavovho tela zo Starej Boleslavi na Pražský hrad, ako sa o tom zmieňujú stredoveké legendy.

Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Michal Němejc, CzechTourism)

Na diele, ktoré sa realizovalo približne 100 rokov, sa podieľali tri spriaznené generácie veľkých barokových architektov – otec, syn a zať: Krištof Dienzenhofer, Kilián Ignác Dienzenhofer a Anselmo Lurago.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CzechTourism / Atosan / shutterstock.com)

Plán chrámu vypracoval na žiadosť jezuitského rádu taliansky architekt Giovanni Domenico Orsi. Než sa však v roku 1702 začalo stavať, prešla podoba svätostánku radikálnymi zmenami. Priečelie kostola, rovnako ako loď s vencom kaplniek, sa stavalo podľa návrhu Kryštofa Dienzenhofera. Presbytérium a rozmernú kopulu s priemerom 20 metrov chrámu naprojektoval jeho syn Kilián Ignác. A priľahlej zvonici dal podobu architekt Anselmo Lurago.

Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Getty Images)

Slávni umelci sa podieľali tiež na výzdobe interiéru. Zrejme najznámejším z nich bol maliar Karol Škréta, ktorý je autorom obrazu Ukrižovanie a ďalej desaťdielneho pašiového cyklu. Pozoruhodnou súčasťou interiéru kostola je tiež kazateľnica z umelého mramoru. Jej elegantná stavba a prepracovaná výzdoba pochádza z dielne Richarda a Petra Prachnerových. A obrovskú fresku na klenbe hlavnej lode predstavujúcej Oslávenie svätého Mikuláša namaľoval Ján Lukáš Kracker.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: CzechTourism / Martin Mařák)

"Je neobyčajne zaujímavé, akým spôsobom Kilián Ignác nadviazal na otcove plány," opisujú historici dielo potomka Krištofa Dienzenhofera. Otec projektoval záver kostola trochu skromne, a to tak, že rovno uzavreté presbytérium zaklenie neveľkou oválnou kupolou, takmer zakrytou v streche. Kilián Ignác uvažoval veľkorysejšie. "Plytký záver otcovho projektu nahradil trojapsidárnou dispozíciou monumentálnych rozmerov s kupolou na vysokom tambure (nástavci)," uviedol historik Mojmír Horyna.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Prague City Tourism)

Chrám je široký 40 metrov, z toho 30 metrov má jeho loď. Dĺžka bez schodiska dosahuje 60 metrov. Kupola má v priemere obdivuhodných 20 metrov, vnútorná výška do vrcholu lucerny je takmer 50 metrov. Zvonica siaha do výšky 79 metrov. Organ chrámu, dokončený v roku 1747, má 4000 píšťal a v roku 1787 na ňom pri návšteve Prahy hral Wolfgang Amadeus Mozart.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Prague City Tourism)

V chráme svätého Mikuláša sa okrem iného odohráva aj dej slávneho Arbesovho romaneta Svätý Xaverius, podľa ktorého je tamojší obraz maliara F. X. Baxla nazvaný Smrť Františka Xaverského vlastne kryptogramom k nájdeniu cenného pokladu.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Prague City Tourism)

Koncom 19. storočia tu bol kaplánom Karol Kašpar, neskorší pražský arcibiskup, v 40. rokoch 20. storočia to bol Jozef Gabriel, vychovávateľ mládeže a riaditeľ miništrantského združenia Legio angelica. Po ňom tu až do začiatku 50. rokov pôsobil teológ, teoretik umenia, publicista a spisovateľ Josef Zverina, spoluzakladateľ Charty 77.

Barokový skvost plný tajomstiev:
Zobraziť galériu (9)
 (Zdroj: Prague City Tourism)

Za komunistickej diktatúry slúžila veža, vysoká 65 metrov, ako pozorovateľňa agentov Štátnej bezpečnosti, ktorí z nej sledovali pohyb disidentov okolo americkej, nemeckej a britskej ambasády. Pozorovateľňa s krycím názvom Kajka fungovala v bývalom byte vežníka od roku 1952 do pádu komunistického režimu v roku 1989.

Chrám dnes slúži nielen sakrálnym účelom, ale aj ako koncertná sieň.

 

Viac o téme: ArchitektúraPrahaČeská republika
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame


Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu