Preneste sa v čase: Výstava v Apponyiho paláci približuje legendárne roky šesťdesiate

2024-01-19 09:00:00 |   |    | 

Až do konca mája si môžu návštevníci Apponyiho paláca Múzea mesta Bratislavy zacestovať v čase. Výstava BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave približuje desať legendárnych rokov v dejinách mesta prostredníctvom dobových artefaktov, fotografií a plagátov a to je ideálna príležitosť nazrieť do našej minulosti. 

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia sa na svetovej scéne objavila prvá povojnová generácia s jasne vyhraneným postojom k životu. Študentské nepokoje v Paríži, hipisácky a bítnický protest proti etablovanej spoločnosti v USA, nástup nových médií s obrovským vplyvom na dobové dianie, rozširujúce sa možnosti prežívania voľného času — to všetko prinieslo spochybnenie dovtedy platných tradičných hodnôt Západu.

V Bratislave v socialistickom Československu ešte pretrvávala pamäť na predvojnové kultúrne a spoločenské tradície, čiastočne už zredukované represiami v päťdesiatych rokoch, do ktorých vnášali svoje zvyky aj ľudia z vidieka sťahujúci sa za prácou do mesta. Celkovú atmosféru však výrazne formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry.

Mesto sa postupne prebudovávalo na priemyselné a kultúrne centrum Slovenska, vznikali veľkolepé plány v oblasti architektúry a urbanizmu. Navonok žilo životom naoktrojovaným komunistickou ideológiou. Dodržiavali sa tradičné povinné obrady režimu s budovateľskými piesňami na perách, súčasne však medzi mladými ľuďmi čoraz silnejšie znela bigbítová hudba a uvoľnený kultúrny potenciál oživil spoločnosť.

Ľudia síce zostávali organizovaní v masových socialistických organizáciách, zároveň sa odvážili slobodnejšie vyjadrovať svoje náboženské presvedčenie. Narastajúca kritika režimu v radoch komunistov viedla k snahám o prebudovanie spoločnosti známe ako socializmus s ľudskou tvárou, ukončené tankami v auguste v roku 1968.

Cieľom výstavy je priblížiť desať legendárnych rokov v dejinách mesta prostredníctvom originálnych dobových artefaktov a fotografií vypovedajúcich o každodennom živote. Výrazné miesto patrí plagátu, jednému z nosných médií slúžiacemu aj propagande, zároveň prezentujúcemu i súčasné výtvarné umenie.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa