O pol roka začína olympiáda v Paríži: Dostať sa ako divák je takmer nemožné a CENY sú šialené!

2024-01-26 12:00:00 |   |    | 

Letné olympijské hry vo francúzskej metropole začínajú presne za šesť mesiacov, 26. júla. Kúpiť letenky či lístky Paríža na termín hier zatiaľ možno pomerne bez ťažkostí a len za mierne vyššie ce. Dostupnosť hotelov klesá, ale je zatiaľ rovnaká ako napríklad na Veľkú noc. Zohnať vstupenky na jednotlivé športové podujatia je ale prakticky nemožné a výdavky, ktoré turistu v meste na Seine tento rok v lete čakajú, budú tiež vyššie ako kedykoľvek predtým. 

Na otvárací víkend hier je možné zaobstarať nocľah pre dve osoby napríklad cez Airbnb za 100 eur za noc, ale ceny hotelov sú okolo 320 eur a niektoré apartmány sú aj za tisíce za noc, plynie z ponuky na serveri booking.com. Na serveri Airbnb, ktorý ponúka aj jednotlivé lôžka či izby u súkromníkov, je stále viac ako 1000 voľných lokalít.

Na hry sa do Paríža chystajú prísť nielen športovci a diváci, ale aj dobrovoľníci. Niektorí z nich, ale aj študenti alebo turisti, hľadajú tipy na lacné ubytovanie u krajanských skupín na sociálnych sieťach. Odpovede krajanov žijúcich v Paríži a okolí sú niekedy ústretové, inokedy ale odsudzujú naivitu a varujú, že ceny podnájmov sa šplhajú k astronomickým výškam.

Nasávať atmosféru olympijského Paríža a ochutnávať francúzske syry a víno bude určite možné, ale kúpiť si lístok na športový zápas je takmer nemožné. Predstava o výbere konkrétneho športu či zápasu je potom úplne odtrhnutá od reality systému žrebovania vstupeniek. Usporiadatelia dali vlani na jeseň záujemcom o sledovanie hier na kurtoch a ihriskách možnosť prihlásiť sa do žrebovania.

Pokiaľ boli vybraní, mohli si lístok kúpiť. Pokiaľ si to neskôr rozmysleli, lístok sa vracia do predaja na oficiálnych stránkach. Tam sa teraz síce program zobrazuje, ale všetky ponúkané zápasy sú vypredané. Došli dokonca aj lístky na otvárací ceremoniál na Seine, ktorých ceny začínali na 2700 euro.

Poslednou možnosťou, ako vidieť športový zápas, sa tak javí kúpa oficiálneho balíčka, ktorý okrem vstupenky zahŕňa aj ubytovanie v parížskych hoteloch. Nocľah a vstupenka na jedno podujatie pre dve osoby vyjde v najlacnejšom variante na 990 eur a s atraktivitou športov rastie aj cena.

Na nebývalú koncentráciu ľudí vo francúzskej metropole sa chystá parížska radnica, prevádzkovateľ mestskej dopravy aj polícia. Starostka Anne Hidalgová napríklad sľúbila, že Seina bude do hier taká čistá, že bude možné sa v nej kúpať. Časť verejnosti je ale k jej sľubu skeptická, pretože Parížania sa v rieke nekúpu už desiatky rokov.

Francúzsko ale trvá na ekologickom a udržateľnom charaktere hier, a otvárací ceremoniál preto bude na lodiach na rieke. To ale budí obavy o bezpečnosť divákov aj medzinárodných hostí, najmä diplomatov. Denne bude počas hier nasadených v priemere 30-tisíc policajtov a žandárov, čo je podľa ministerstva vnútra takmer pätina všetkých dostupných strážcov zákona vo Francúzsku.

Na olympijské a paralympijské hry do Paríža príde vyše 10.000 športovcov, ktorí sa budú pohybovať medzi 40 športoviskami. K nim sa denne pridá asi 600-tisíc návštevníkov a mestská doprava musí obslúžiť aj desať miliónov obyvateľov Paríža a jeho predmestia.

Dopravný podnik Ile-de-France Mobilités (IDFM), ktorý zaisťuje verejnú dopravu v Paríži a jej okolí, v čase hier takmer zdvojnásobí ceny lístkov na metro. Namiesto 2,10 eura bude v lete stáť jedna cesta metrom štyri eurá, stúpnu aj ceny za cestu ostatnými dopravnými prostriedkami. Nárast ceny má kompenzovať náklady na posilnenie dopravy v čase športového sviatku. Pre predplatiteľov sa ceny nezmenia a ušetriť je možné aj nákupom v predstihu.

V minulom roku francúzske médiá opakovane informovali o problémoch starnúceho parížskeho metra, ktoré kvôli poruchám aj niekoľko hodín stálo a uväznení cestujúci museli trpezlivo čakať. Trpezlivosť je potrebná aj v prípade štrajkov, ktoré je vo Francúzsku možné zažiť nielen v doprave, ale prakticky kvôli čomukoľvek.

Napriek predvídateľným komplikáciám je stále možné sa na olympiádu do Paríža vypraviť a zaobstarať si krásny zážitok. Francúzsko je krajinou preslávenou svojou gastronómiou a Francúzi ju vo svojich reštauráciách budú hrdo prezentovať, rovnako ako francúzske víno. V poslednej dobe je tiež novým parížskym trendom miešania alkoholických aj menej tradičných koktailov. Zážitok môže priniesť napríklad aj návšteva zámku vo Versailles alebo Eiffelovej veže, ktoré sa dlhodobo drží v desiatke najnavštevovanejších pamiatok na svete.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 24. apríl. 2024. Meniny má Juraj.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa