Do Ruska bez víz: Na návštevu MS vo futbale vám stačí pas a preukaz fanúšika

11.06.2018 |   |    | 

Slováci sa počas majstrovstiev sveta vo futbale 2018 (14.6. - 16.7.) dostanú do Ruska aj bez víz, podmienkou je personalizovaný preukaz fanúšika (FAN-ID) a platný cestovný pas. Informuje o tom Veľvyslanectvo SR v Moskve na stránkach slovenského rezortu diplomacie. Radí tiež, ako sa do Ruska dostať a ako sa zachovať pri strate dokladov.Slovenské veľvyslanectvo v Moskve pripomína, že pre bezvízový vstup musí byť cestovný pas platný najmenej šesť mesiacov po skončení platnosti preukazu fanúšika. O ten je po zakúpení vstupenky možné požiadať online alebo v jednom z centier výdaja. Po schválení žiadosti fanúšik dostane preukaz poštou alebo si ho môže vyzdvihnúť na výdajných miestach.

Je možné využiť aj elektronickú formu FAN-ID, ktorú návštevník dostane emailom. Tá však umožňuje len jednorazový bezvízový vstup do Ruskej federácie. Pre viacnásobný vstup do Ruska a vstup na štadión si majiteľ elektronickej formy FAN-ID po príchode do Ruska musí vyzdvihnúť laminátovú kartu FAN-ID v centre výdaja FAN-ID.

Pri cestovaní do Ruska autom alebo vlakom je možné použiť len medzinárodné hraničné priechody. Na hranici medzi Bieloruskom a Ruskom takéto zvyčajne nie sú, v čase majstrovstiev však budú ako dočasné medzinárodné fungovať cestné priechody Redki – Krasnaja Gorka, Ezerišče – Neveľ a Selišče – Novozybkov, ako aj železničné priechody Ezerišče – Neveľ, Osinovka – Krasnoe, Zakopytie – Zlynka.

Veľvyslanectvo odporúča urobiť si kópiu cestovného pasu a schovať ho mimo ostatných dokladov. "Taktiež odporúčame mať aj iný doklad totožnosti s fotografiou, na základe ktorého na úrade overíme vašu totožnosť," radí. O náhradný doklad je možné požiadať na Veľvyslanectve SR v Moskve alebo Generálnom konzuláte SR v Petrohrade. Potrebné je však získať potvrdenie o nahlásení straty od miestnej polície. Náhradný cestovný doklad slúži iba na návrat na Slovensko, kde treba požiadať o vydanie nového cestovného pasu.

Ruská diplomacia tiež odporúča ešte pred vycestovaním informovať svoju banku o ceste do Ruska. Zníži to pravdepodobnosť blokácie karty pre podozrenie, že bola zneužitá.
 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Štvrtok, 13. december. 2018. Meniny má Lucia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa