Historické centrum mesta Erfurt - nový prírastok na Zozname svetového dedičstva UNESCO

2023-09-17 15:00:00 |   |    | 

Stredoveké židovské centrum historického nemeckého mesta Erfurt, kde sa nachádzajú najstaršie synagógy v strednej Európe, bolo v nedeľu zaradené na Zoznam svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Rozhodol o tom Výbor pre svetové dedičstvo UNESCO na zasadaní v saudskoarabskom Rijáde. TASR informuje podľa agentúry DPA. 

Niekoľko budov v centre starého mesta bolo medzi pamiatkami zaznamenanými UNESCO, napríklad stredoveké rituálne kúpele (mikve), ktoré boli v Erfurte objavené náhodne pred približne 16 rokmi, ako aj tzv. kamenný dom vlastnený židmi a postavený pravdepodobne okolo roku 1250, či erfurtská Stará synagóga.

Podľa nemeckej veľvyslankyne pri UNESCO Kerstin Püschelovej ide o významný krok smerom k rešpektovaniu spoločných koreňov judaizmu i kresťanstva v Nemecku i celej Európe. Do Svetového dedičstva UNESCO tak bude zaradených už dovedna 52 lokalít v krajine, píše DPA.

Stará synagóga (Alte Synagoge) v Erfurte sa považuje za jednu z najstarších synagóg v celej strednej Európe. Po pogrome v roku 1349, po ktorom zanikla v meste celá židovská komunita, bola synagóga najprv pretvorená na sklad a neskôr využívaná ako reštaurácia či tanečná sála. Mesto predpokladá, že toto bol dôvod, prečo ju nacisti počas druhej svetovej vojny nezničili.

Začiatky jej konštrukcie siahajú približne do roku 1094. Počas pogromu bola synagóga zapálená a všetkých približne 1000 členov vtedajšej židovskej komunity zahynulo. V súčasnosti sa v synagóge nachádza múzeum.

Výbor pre svetové dedičstvo pod záštitou UNESCO mal pôvodne zasadať v júni 2022 v Rusku. V dôsledku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine sa však tento rok zasadnutie koná v saudskoarabskej metropole Rijád, pripomína DPA.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa