V Mestskom parku v Košiciach otvorili obnovený Korčuliarsky pavilón

2024-01-20 16:00:00 |   |    | 

V košickom Mestskom parku otvorili vo štvrtok obnovenú národnú kultúrnu pamiatku v minulosti známu ako Korčuliarsky pavilón. Secesnú budovu postavili na športové účely v roku 1909, teraz je súčasťou mestského rezortu a sídlom reštaurácie a kaviarne. 

Budovu po kompletnej obnove otvorili pre verejnosť po viac ako 20 rokoch. V novom názve Villa Sandy nesie meno jej pôvodného autora - významného architekta a staviteľa Júliusa Sándyho. Rekonštrukcia sa realizovala pod dohľadom pamiatkového úradu.

"Záchrana a obnova tak jedinečnej secesnej stavby, ktorú sme prevzali v zdevastovanom stave, si vyžiadala mnoho úsilia, času a investícií zo súkromných zdrojov," uviedla marketingová manažérka rezortu Ivana Halászová. Sprístupnenie objektu a podzemného parkoviska s viac ako 90 miestami je súčasťou prvej fázy otvorenia rezortu.

Budova patrí k prvým secesným stavbám v Košiciach, pavilón bol využívaný na tenis, korčuľovanie a ľahkú atletiku. V druhej polovici 20. storočia prestal slúžiť svojmu účelu a pamiatku narušili nevhodné stavebné zásahy. V zdevastovanom stave chátrala približne do roku 2010.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa