V Múzeu letectva po rekonštrukcii vystavili lietadlo L-39V Albatros

2023-09-17 16:00:00 |   |    | 

Zrekonštruované prúdové cvičné lietadlo Aero L-39V Albatros predstavili vo štvrtok v košickom Múzeu letectva. Návštevníci si ho môžu prezrieť vo výstavnej inštalácii Zlatý vek československého letectva. 

"V tejto sezóne odovzdávame verejnosti v rámci expozícií STM - Múzea letectva v Košiciach v poradí už druhé výnimočné dielo. Je pre nás cťou a mimoriadnym potešením prezentovať v našom múzeu ďalší výnimočný stroj československého letectva," uviedla generálna riaditeľka Slovenského technického múzea (STM) Zuzana Šullová.

Komplexné odborné reštaurovanie realizovalo STM - Múzeum letectva v Košiciach, zapojili sa aj Letecké opravovne Trenčín, Stredná odborná škola (SOŠ) letecko-technická Trenčín, Letecké múzeum v Kunoviciach či Letecké opravovne Malešice-Praha. Lietadlo patrí do zbierkového fondu Vojenského historického múzea (VHM) Piešťany.

Ako informovalo STM, lietadlo vyrobili v závode Aero Vodochody v roku 1976 ako špeciálnu modifikáciu stroja L-39C a slúžilo na výcvik strelieb na vzdušný cieľ. Ide o jedno z ôsmich lietadiel verzie L-39V vyrobené pre vojenské letectvo Československej ľudovej armády. V minulosti bolo aj súčasťou akrobatickej skupiny Biele albatrosy. Neskôr po vyradení jeho zadnú časť poškodil spadnutý kus stromu.

Múzeum letectva podľa jeho riaditeľa Miroslava Hájeka v priebehu piatich rokov zrealizovalo vo vlastnej réžii množstvo konzervátorských a reštaurátorských prác. "V prípade L-39V však ide o lietadlo, ktorého správcom nie je STM. Je to dôkaz a zároveň silný odkaz i pre verejnosť, že v spoločnej snahe uchovania kultúrneho dedičstva nemôžu a nie sú prekážkou rozdielni zriaďovatelia či rozdielne priority. Osobitne si vážime aj participáciu a zanietenosť mladých ľudí, v tomto prípade študentov Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorí na ošetrení lietadla pod vedením reštaurátora STM Alojza Šiveckého odpracovali množstvo hodín," povedal Hájek.

Zväz letcov Slovenska v spolupráci s STM zároveň zorganizoval v múzeu spomienkové stretnutie pri príležitosti Dňa slovenského vojenského letectva a 50. výročia založenia Vysokej vojenskej leteckej školy SNP v Košiciach. Cieľom bolo pripomenúť si dátum 17. septembra ako Deň slovenského vojenského letectva.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa