V Bibiane otvorili novú výstavu, venuje sa fenoménu farieb

2024-02-02 10:00:00 |   |    | 

V Bibiane, medzinárodnom dome umenia pre deti otvorili vo štvrtok interaktívnu výstavu venovanú fenoménu farieb. Inštalovaná je na druhom poschodí pod názvom Laboratórium farieb. "Deti budú mať veľký zážitok, budú mať čo robiť, aby zavnímali všetkými zmyslami túto výstavu, ktorá spĺňa aj pedagogické požiadavky," uviedla riaditeľka Bibiany Zuzana Liptáková. 

Autori mali k dispozícii šesť miestností, výstavu otvára tunel - tma, z ktorého sa návštevníci vynoria v čierno-bielom svete. Z neho prechádzajú do miestnosti, v ktorej spoznávajú tri základné farby - žltú, červenú a modrú.

"Jednotlivé miestnosti sú plné interaktívnych aktivít, ktoré deti obohatia, prezradia im zaujímavosti zo sveta farieb, informácie o ich symbolike a význame, ako fungujú spolu s inými farbami," priblížila scenáristka Katarína Kosánová výstavu, ktorá vysvetľuje aj delenie farieb, ukáže hry kontrastov, ale aj fyzikálne zákony a objavy.

"V šiestej miestnosti sme sa rozhodli pre kruh komplementárnych farieb, ktorý vytvára zároveň plochu, kde deti môžu tvoriť," dodáva scenáristka k výstave, ktorá môže byť zaujímavá aj pre dospelých. Napríklad vďaka Goetheho citátom, ktorý sa venoval farbám. "Sú tam vysvetlenia napríklad zatmenia slnka, ako vzniká dúha, čo je mimikry, čo je chlorofyl a fotosyntéza, to sú všetko pojmy, ktoré s farbami súvisia," poznamenáva Kosánová.

Autorom výtvarno-priestorového riešenia je scénický a kostýmový výtvarník Tomáš Ciller. Hovorí, že Laboratórium farieb nemá ambíciu obsiahnuť celý fenomén farby. "Vnímanie farby je komplikovaný proces za účasti svetla, oka a nášho vnímania. Príbeh farby odhaľuje, že biele svetlo je tvorené zo svetiel tvoriacich dúhu, a že miešaním primárnych farieb vznikajú odtiene so svojimi fyzikálnymi, symbolickými a duchovnými vlastnosťami."

K dlhodobej výstave (potrvá do 8. septembra) chystá Bibiana aj sprievodné programy s lektorom a workshopy pre verejnosť, školy a organizované skupiny.

Okrem Laboratória farieb nájdete v Galérii Dušana Rolla na prízemí BIBIANY do 14. apríla aj originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti.

Zaspomínajte si na najstaršie slovenské strašidlá z rovnomennej interaktívnej výstavy inšpirovanej knihou Kataríny Nádaskej a ilustrátora Svetozára Košického, ktorá BIBIANU zaplnila v roku 2017, alebo spoznajte krajinu čiernobieleho sveta komiksu z výstavy v roku 2017. Nahliadnite tiež na výstavu o mostoch, ich stavaní i symbolickom spájaní v roku 2011.

O spájaní so sebou samým, svojím vnútrom bola výstava Emócie z roku 2017 a Sen o bielych Vianociach z roku 2010 či staršia výstava z roku 1999 Ako u nás slávime Vianoce priblížili najkrajšie sviatky v roku.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa