Dokonalá zimná nádhera: Šikľavú skalu nám môže závidieť celý svet

2024-01-20 00:00:00 |   |    | 

Vodopád Šikľavá skala patrí k nádherným prírodným úkazom a návštevníkov láka po celý rok. Predovšetkým v zimnom období nám ale toto miesto môže závidieť celý svet. Vtedy totiž prúdy vody zamŕzajú a vytvárajú prekrásny ľadový závoj. 

Vodopád Šikľavá skala sa nachádza nad rozsiahlym zlepencovým previsom medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom v okrese Spišská Nová Ves. Má výšku približne 14 metrov a v zime sa z neho tvorí ľadopád plný ľadových stien, stĺpov a cencúľov.

Najlepší prístup na toto nádherné miesto je z Matejoviec nad Hornádom, odkiaľ sa sem za necelú polhodinku dostanú aj menej zdatní turisti. Pri teplotách nad nulou treba dávať pozor na padajúce cencúle, v tomto období však ľadové útvary ponúkajú jedno z najkrajších prírodných divadiel.

To sa však nedá povedať o Prielome Hornádu, ktorý niekedy turistov tiež teší svojou zamrznutou podobou. Tento rok však voda aj napriek dlhotrvajúcim mrazom v roklinách Slovenského raja nezamrzla a zrejme už ani nezamrzne.

Informovala o tom Správa Národného parku (NP) Slovenský raj na svojej webovej stránke s tým, že naposledy sa tak stalo v zime na prelome rokov 2016 a 2017 a taktiež rok predtým.

"Tento jav je nepravidelný a nepredpovedateľný, čoho dôkazom je, že pred týmito dvoma výnimočnými zimami Hornád niekoľko rokov nezamrzol. Z dlhodobých pozorovaní vieme, že zamrznutie Prielomu je výnimočné a skôr býva pravidlom, že rieka nezamrzne," uviedla Správa NP.

Turistický chodník v Prielome Hornádu je však priechodný a prerezaný od popadaných stromov. Správca turistickej infraštruktúry však upozorňuje, že trasa je zľadovatená, čomu treba prispôsobiť správanie, pohyb i vybavenie.

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa