Piešťany

01.01.2019 |   |    | 

Piešťany 

Piešťany sú známe najmä svojimi termálnymi prameňmi. Toto kúpeľné mesto sa nachádzaj v západnej časti Slovenska a je súčasťou Trnavského kraja. Osídlenie súčasného kúpeľného mesta Piešťany a jeho okolia siaha až do praveku, o čom svedčí aj archeologické nálezisko Venuše z Moravian. Prvá písomná zmienka o Piešťanoch pochádza z roku 1113.

 

POČASIE

Predpoveď počasia Pozrite si aktuálne počasie v Piešťanoch

 

DOPRAVA

Vďaka svojej polohe na pomyselnej križovatke medzinárodných dopravných trás sú Piešťany pomerne dobre dostupné cestnou dopravou. Mesto nie je príliš veľké a dostať sa z jedného miesta na druhé nezaberie veľa času. Domáci obyvatelia, ale aj turisti, preto uprednostňujú skôr bicykel ako auto, aj keď dopravné zápchy sú v Piešťanoch zriedkavé. Pokiaľ sa však predsa len rozhodnete pre autobus, existujú dva spôsoby platby cestovného. Lístok si môžete zakúpiť buď priamo od vodiča autobusu v hotovosti, alebo využite predplatenú čipovú kartu. Túto kartu je možné získať v pokladniach operátora, kde je tiež možné dobiť kredit. Cestovné platené touto kartou je nižšie ako cestovné lístky od vodiča autobusu. V Piešťanoch sa nachádza aj medzinárodné jedlo s charterovými letmi.


UBYTOVANIE

Rezervujte si ubytovanie v Piešťanoch online. S kódom AFFHCOM220 získate zľavu 8 %.

 

MUSÍTE VIDIEŤ

V Piešťanoch existuje len veľmi málo pamätihodností, ktoré by nám pripomínali existenciu mesta v rokoch 1113 až 1813, pretože povodeň zničila takmer všetky budovy. Jediným zvyškom je stredoveká sakrálna zrúcanina zo 14. storočia. Väčšina budov po roku 1813 je klasicistická, romantická, secesná puristická a funkcionalistická alebo povojnového štýlu. Okrem týchto architektonických skvostov sa v meste nachádzajú aj nádherné sochy, fontány, sepulchrálne pamiatky, parky a botanické solitéry.

Villa Alexander – pôvodne bola v roku 1912 postavený ako sanatórium, no v súčasnosti slúži ako ústredie Piešťanskej nemocnice a transfuziologického centra. Štýl exteriéru budovy naznačuje prechod od secesného k individualistickému modernizmu.

Vojenské múzeum – založené bolo v roku 2002 v lokalite bývalej 32. leteckej základne. Prvá výstava bola verejnosti sprístupnená v septembri 2004 a niesla názov „Výzbroj československej armády v rokoch 1945 - 1992“. Expozícia sa rozkladá na ploche viac ako štyroch hektárov, pričom rozdelená je na vnútornú a vonkajšiu časť.

Balneologické múzeum Imricha Wintera - založené bolo v roku 1928 pôvodne pod názvom Piešťanské múzeum. Prvá expozícia v múzeu ponúkala návštevníkom pohľad na flóru, faunu, národopisnú keramiku, kroje a výšivky, ľudovú architektúru, slovenské rezbárstvo a maľby. V roku 1951 bolo múzeum zoštátnené a stalo sa Okresným múzeom a následne v roku 1963 bolo premenované na Balneologické múzeum. Odvtedy je cieľom múzea dokumentovať históriu kúpeľov a kúpeľníctva na území Slovenska.

 

VOĽNÝ ČAS

Okrem spomínaného relaxu v termálnych prameňoch majú Piešťany výborné podmienky aj na športové vyžitie a kultúrny život. Jazero Slňava je najväčšou vodnou nádržou v okolí Piešťan, vďaka čomu je v letných dňoch pomerne vyhľadávaným miestom. Na svoje si tu prídu ľudia, ktorí uprednostňujú cyklistiku, in-line korčuľovanie, vodné lyžovanie, grilovanie alebo aj tí, ktorí radšej volia opaľovanie a relaxáciu. Zamieriť tiež môžete na golf, ktorý je v Piešťanoch obľúbeným športom. Sídli tu Golf & Country Club.

V zime zas môžete zájsť trochu ďalej do lyžiarskeho strediska Bezovec, ktoré poskytuje výborné podmienky pre milovníkov zimných športov.

Medzi jednu z najväčších slávnosti v meste patrí otvorenie kúpeľnej sezóny. Koná sa každý rok 1. júna a je plné rôznych atrakcií. V meste sa tiež pomerne často organizujú koncerty pod šírym nebom, filmové festivaly a tradičné výstavy. Prehľad udalostí nájdete tu.

 

INTERNET

https://www.piestany.sk/

http://www.visitpiestany.sk/

http://www.visitslovakia.com/piestany-1/

 

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 26. máj. 2020. Meniny má Dušan.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa