Beckov – majestátny historický skvost

02.04.2019 |   |    | 

Hrad Beckov má neopakovateľné čaro. Hrdo sa týči na majestátnom vápencovom brale nad rovnomennou obcou, no okrem prechádzky do minulosti ponúka aj množstvo aktuálnych aktivít. 

Obec Beckov sa nachádza približne 19 kilometrov od Trenčína a len do 10 kilometrov od Nového Mesta nad Váhom. Pohodlne sa tam dostanete i zjazdom z diaľnice.

Spomínané bralo má výšku až 60 metrov a ľudí priťahovalo už od nepamäti. Významným osídlením tohto územia bolo to v období Veľkej Moravy, kedy tu vzniklo slovanské pohrebisko. Obranné stavby z týchto dôb sa stali základom pre neskoršiu výstavbu hradu.

Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z éry panovania kráľa Bela III. Istý kronikár už vtedy zdokumentoval postup staromaďarských kmeňov na Veľkú Moravu, pričom zabrali i Beckovský hrad nazývaný Blundus.

Na prelome 11. a 12. storočia došlo ku kamennej prestavbe, vybudovaný bol horný hrad a severný palác. Počas 14. storočia sa ich zmocnil Matúš Čák Trenčiansky a celý komplex bol rozsiahle prestavaný. Zdokonalila sa tak jeho obrana a na východnej strane vznikla hradná studňa.

Po smrti Matúša Čáka sa hrad stal kráľovským majetkom a jeho správcovia boli hradnými kastelánmi. V roku 1388 prešiel do rúk Ctibora zo Ctiboríc, ktorý tu mal svoje rodové sídlo. Vďaka nemu bol severný priestor premenený na honosné nádvorie podľa vzoru kráľovských dvorov.

V tomto období vznikla aj hradná kaplnka. V jej vnútri boli fresky zobrazujúce sv. Juraja, archanjela Michaela a Jána Krstiteľa. Najvzácnejšou bola socha Madony, vyrobená zo vzácneho limbového dreva.

Ďalším majiteľom hradu bol Pavol Bánfi, ktorého rod ho vlastnil okolo 200 rokov. Hrad zanikol v roku 1729, kedy sa naň preniesol požiar z mestečka. To, čo z neho ostalo, sa podarilo zachrániť v 70. rokoch 20. storočia najmä vďaka prestavbe a archeologickému výskumu.

Beckov je otvorený počas mesiacov máj až september denne od 09. 00 do 18.00. Dospelí zaplatia za vstup na hrad 3,50 eura, dôchodcovia a študenti 2,50 eura a deti 2 eurá. Zakúpiť si môžete aj rodinnú vstupenku v hodnote 9 eur (2 rodiča a 2 deti do 15 rokov).

Hrad ponúka širokej verejnosti aj mnoho zaujímavých podujatí. Už dvanásť rokov sa tam napríklad koná turnaj v lukostreľbe o pohár vojvodu Ctibora, desať rokov zasa prebiehajú na Beckove Majstrovstvá sveta v hode vidlami. Tie bývajú súčasťou Beckovských slávností, ktoré každoročne oživia podhradie Beckova vystúpeniami slovenských umelcov, predstaveniami rytierov, workshopmi, remeselným jarmokom či diskusiami.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: Mária Hikelová

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 14. jún. 2021. Meniny má Vasil.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa