Unikátna výstava: Na Bratislavskom hrade uvidíte až 150 modelov českých a slovenských stavieb

2024-01-13 10:00:00 |   |    | 

Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum v spolupráci s Czech Architecture Week a Správou Pražského hradu pripravili výstavný projekt Česká a slovenská architektúra. Panoráma architektúry 1918 - 2023. Výstava v priestoroch Rytierskej siene Bratislavského hradu potrvá do 31. mája 2024. 

Podľa organizátorov ide o najväčší výstavný projekt s témou českej a slovenskej architektonickej tvorby za obdobie posledných 100 rokov. Autorsky ho pripravili nestori histórie architektúry - profesori Matúš Dulla a Vladimír Šlapeta v spolupráci s viac ako 20 štátnymi a súkromnými inštitúciami z Českej a Slovenskej republiky.

"Rozsiahlu retrospektívu architektúry oboch našich krajín, takmer 200 významných diel - vily, múzeá, univerzity, továrne, mosty i krematóriá architektov pôsobiacich od začiatku 20. storočia do súčasnosti, budú môcť po prezentácii na Pražskom hrade obdivovať aj slovenskí návštevníci," dodáva SNM - Historické múzeum k výstave pozostávajúcej z dvoch častí: architektúra do konca spoločnej republiky a časť predstavujúca Slovensko a Česko počas 30 rokov samostatnej existencie.

Výstavu tvorí 150 modelov vybraných stavieb (pôvodných i špeciálne vyrobených pre výstavu). Dopĺňajú ich fotografie, faksimile vybraných architektonických kresieb, publikácie a ďalšie zaujímavé dokumenty od prvej Československej republiky po súčasnosť. "Ilustruje premenu fyzickej podoby miest a krajiny, ale aj architektúru ako samotný odbor. Vo výstavnom priestore dominuje ´strom republík´, historická os, kde sú objekty a udalosti zasadené do vzájomného kontextu a špeciálna inštalácia s portrétmi významných architektov," približujú autori "ojedinelý projekt modernej architektúry" oboch krajín.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 4. marec. 2024. Meniny má Kazimír.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa