Utorok24. jún 2025, meniny má Ján, zajtra Olívia, Tadeáš

Galéria najkrajších žien krajiny: Na stene sa stretli princezná s dcérou obuvníka

Zobraziť galériu (6)
(Zdroj: Bayerische Schlösserverwaltung / Andrea Gruber)

Za jeho vlády sa z bavorského Mníchova stáva centrum kultúry a umenia. Kráľ Ľudovít I. miluje maliarstvo, sochárstvo i architektúru. Je ale aj znalcom ženských pôvabov a práve najväčším krásaviciam svojej doby sa rozhodne zasvätiť celú obrazovú galériu.

 

Galéria krások nie je v ére Ľudovíta I. Bavorského (1786–1868) žiadnou novinkou. Pýšili sa nimi vládcovia z Apeninského polostrova aj niektorí nemeckí panovníci. Žiadny z nich však zrejme s vyobrazenými ženami nenadviazal také úzke vzťahy ako bavorský kráľ…

Galéria najkrajších žien krajiny:
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Bayerische Schlösserverwaltung / Andrea Gruber)

 

Maliar na kráse trochu pridá

Krásavice si Ľudovít I. vyberá medzi šľachtičnami i dcérami svojich služobníkov. Niektoré sa stávajú jeho milenkami, s väčšinou z nich udržuje po dokončení portrétu aspoň čulú korešpondenciu. Všetky za to, že sedeli modelom, od neho získavajú peniaze, veno, alebo je ich budúcim manželom zaistené výnosné miesto na dvore. Ľudovítovi ide o jediné – zachytiť vtedajší ideál krásy pre budúce generácie.

Niekedy sa však na zobrazení ženských pôvabov so svojím dvorným maliarom Josephom Karlom Stielerom (1781–1858), ktorý je autorom drvivej väčšiny obrazov pre galériu krások, nezhodne. Kráľovi vadí uhol pohľadu alebo zvolený úbor dámy. Inokedy má zase maliar pocit, že kráse ženy musí trochu pomôcť… V rokoch 1827–1850 vzniká celkom 36 portrétov dám, ktoré sú v súčasnej vystavené v mníchovskom paláci Nymphenburg. Často sa za nimi skrývajú neuveriteľné osudy…

Krása Helene Sedlmayrovej (1813–1898), dcéry obuvníka, kráľovi učarovala, keď 15-ročné dievča doručovalo do paláca hračky pre panovníkove deti. Jej portrét v tradičnom mníchovskom kostýme je považovaný za jeden z najslávnejších v galérii.
Zobraziť galériu (6)
Krása Helene Sedlmayrovej (1813–1898), dcéry obuvníka, kráľovi učarovala, keď 15-ročné dievča doručovalo do paláca hračky pre panovníkove deti. Jej portrét v tradičnom mníchovskom kostýme je považovaný za jeden z najslávnejších v galérii.  (Zdroj: Bayerische Schlösserverwaltung / Maria Scherf Rainer Herrmann)

Talianska aristokratka Marianna Florenziová (1802–1870) bola Ľudovítovou dlhoročnou milenkou i radkyňou v štátnych záležitostiach. Keď sa dozvedela, že by mal vedľa jej portrétu visieť obraz novej favoritky, u kráľa mohutne protestovala.
Zobraziť galériu (6)
Talianska aristokratka Marianna Florenziová (1802–1870) bola Ľudovítovou dlhoročnou milenkou i radkyňou v štátnych záležitostiach. Keď sa dozvedela, že by mal vedľa jej portrétu visieť obraz novej favoritky, u kráľa mohutne protestovala.  (Zdroj: Bayerische Schlösserverwaltung / Maria Custodis)

So svojim predposledným obrazom sa Stieler zapotil asi najviac. Ľudovítovu milenku Lolu Montezovú (1821–1861) zvečnil v kostýme jej profesie – teda ako takmer polonahú tanečnicu. Kráľ zúril, Lola sa musela „prezliecť“ do čierneho zamatu.
Zobraziť galériu (6)
So svojim predposledným obrazom sa Stieler zapotil asi najviac. Ľudovítovu milenku Lolu Montezovú (1821–1861) zvečnil v kostýme jej profesie – teda ako takmer polonahú tanečnicu. Kráľ zúril, Lola sa musela „prezliecť“ do čierneho zamatu.  (Zdroj: Bayerische Schlösserverwaltung / Peter Fink)

 

Galéria najkrajších žien krajiny:
Zobraziť galériu (6)
Tento a ďalšie zaujímavé články nájdete v časopise  HISTORY Revue.

 

 

 

Viac o téme: HistóriaUmenieŽeny19. storočiePortréty NemeckoBavorskoKráľovský dvorHISTORY RevueĽudovít I. BavorskýGaléria krásokNymphenburgJoseph Karl StielerHelene SedlmayrováMarianna FlorenziováLola MontezováAristokraciaHISTORY revue
Nahlásiť chybu

Súvisiace články


Odporúčame

Novinky

Varenie a recepty

Zaujímavosti a atrakcie

ZO ŽIVOTA

MAMA A DIEŤA

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu