Grécko

01.01.2019 |   |    | 

O krajine

Dejiny: Staroveké Grécko je kolískou ľudskej civilizácie. Jednotlivé štátne útvary (mestské štáty Atény či Sparta), starogrécka kultúra, rovnako aj telesná kultúra, sú súčasťou svetových dejín. Grécka filozofia, umenie, veda i politické teórie významne ovplyvnili vývoj ďalších európskych štátov. Krízu a neustále konflikty a vojny medzi významnými mestskými otrokárskymi štátmi v 4. stor. pred n. l. využil macedónsky kráľ Filip II., ktorý ovládol Grécko. Jeho syn Alexander Veľký ovládol rozsiahle územia Perzskej ríše, takmer celú Prednú Áziu i Egypt; začala sa nová etapa gréckych dejín – obdobie helenizmu. O dve storočia neskôr sa Grécka zmocnila rímska a po jej rozpade byzantská ríša.

Ďalším míľnikom v dejinách bol začiatok 13. stor., keď sa krajina po štvrtej krížovej výprave dostala do područia latinského cisárstva. Niektoré ostrovy a prístavy obsadili Janovčania a Benátčania. Od 14. stor. sa postupne celé územie Grécka dostávalo pod nadvládu osmanskej ríše, v r. 1453 padol Konstantinopol a v r. 1466 Turci ovládli väčšinu krajiny i mnohé ostrovy.

Grécke povstanie proti tureckej nadvláde v r. 1821- 1829 položilo základ vzniku novodobého Grécka; v r. 1822 bola vyhlásená nezávislosť, hoci vojna pokračovala (osmanská ríša ju uznala až v r. 1830, kedy sa Grécko stalo monarchiou). Od r. 1864 do r. 1913 vo vojnách s Tureckom a susednými štátmi (Bulharsko, Srbsko, Albánsko) získalo Grécko nové územia.

V prvej svetovej vojne bolo spočiatku neutrálne, potom sa pripojilo k veľmociam Dohody a získalo ďalšie územia na úkor osmanskej ríše. Mocenské ambície zastavila až grécko-turecká vojna v r. 1921 a 1922, ktorá zdecimovala väčšinu gréckeho vojska. V r. 1923 bola monarchia zvrhnutá. Po období vnútropolitického chaosu v r. 1935 ju však vojenský prevrat opäť obnovil a v r. 1936 bola nastolená fašistická diktatúra. Napriek tomu sa Grécko stalo cieľom agresie fašistického Talianska. Útok bol odrazený, ale od r. 1941 krajinu okupovalo Nemecko spolu s talianskou a bulharskou armádou. Nemecko časť Grécka venovalo bulharskému spojencovi.

Po vojne sa hranice obnovili v predvojnovej podobe. V r. 1946 a 1947 komunisti v snahe ovládnuť krajinu vyvolali občiansku vojnu. Aj po porážke ich ambícií v krajine pretrvávala politická nestabilita, ktorá sa skončila v r. 1967 vojenským prevratom. Vojenská vláda v r. 1973 zrušila monarchiu, vyhlásila republiku, ale o rok padla po neúspešnom pokuse vojensky ovládnuť Cyprus. Grécko má spory s Tureckom pre niektoré ostrovy, výsostné vody a predovšetkým pre Cyprus. S Macedónskom pre názov krajiny v súvislosti s možným záujmom Macedónska o časti gréckeho územia, a s Albánskom pre významnú grécku menšinu. Od r. 1952 je Grécko členom NATO (v r. 1974-1980 dočasne vystúpilo z jeho vojenskej organizácie.)

Bezpečnost. riziká: Grécko je všeobecne bezpečným miestom pre cestujúcich: veľká väčšina ľudí, s ktorými sa budete stretávať, bude úprimná a bude sa vám snažiť pomôcť. Počet násilných zločinov a krádeží je nízky. Návštevníci by si však i napriek tomu mali byť vedomí, že hoci ide o bezpečnú a priateľskú destináciu, pre zahraničných turistov je vždy vhodné, aby vykonávali základné preventívne opatrenia. Miesto, kde sa návštevník s najväčšou pravdepodobnosťou stretne s kriminalitou, je preplnené a prehriate metra v Aténach, turistické strediská plné  mladších cudzincov, ktorí sa na mieste vyskytnú vďaka lacným letenkám a alkoholu. Takýmito miestami sú napríklad Faliraki na Rhodose, Kavos na Korfu, Malia na Kréte a Ios. Orgány zintenzívnili prítomnosť polície v takýchto oblastiach, aby tieto aktivity odstránili ale napriek tomu sa majte na pozore.

Do Grécka je trestný dovoz, vývoz, prevážanie, výroba, predaj, prechovávanie drog a pestovanie rastlín, z ktorých sa vyrábajú omamné či psychotropné látky. Sadzba je minimálne 10 rokov a je spojená aj s vysokou pokutou. Mak sa pokladá za ľahkú drogu. Na cestách sa stáva veľa smrteľných úrazov; úrazy sa stávajú najmä na populárnych malých motocykloch.Zdravotníctvo: Je na vysokej úrovni. Ordinácie i nemocnice v Aténach a Solúni sú dobre vybavené, na odľahlých miestach je to však horšie. Veľa lekárov hovorí po anglicky. U súkromných lekárov sa za každý úkon platí, aj v prípade prvej pomoci pri akútnom ohrození života. Platí sa zvyčajne aj za sestru v ordinácii. Nemocnice môžu tiež žiadať úhradu liekov a zdravotníckeho materiálu. Poplatky sú veľmi vysoké.
V lekárňach poskytnú okrem liekov aj radu pri ľahších zdravotných problémoch. Voda z oficiálneho vodovodu je nezávadná. Turisti v lete často podcenia pitný režim, ochranu zraku pred prudkým slnkom a pokožky pred spálením. V krajine je síce besnota, ale pravdepodobnosť stretnutia s nakazeným zvieraťom nie je príliš vysoká.

Internet (.gr): www.gnto.gr, gogreece.about.comwww.all-hotels-in-greece.comwww.culture.grwww.athensguide.gr

Komunikácia: T-mobile (áno), Orange (áno), O2 (áno)

Bez záruky: Atény sú známe svojím blším trhom. Kúpite tu čokoľvek, od  ďalekohľadu po hudobný nástroj bouzoki. Nájdete tu parochne, ale aj zváračske nástroje. Zistíte, že Grécko je európskym lídrom vo výrobe a predaji náboženského gýča.
Nedeľa, 27. september. 2020. Meniny má Cyprián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa