Bicyklom aj pešo: Chorváti nám prezradili svoje najlepšie tipy na túry

2023-07-22 09:30:00 |   |    | 

Chorvátsko je známe predovšetkým svojim nádherným morom a nekonečnými plážami, ktoré lákajú k dokonalému oddychu, no čoraz viac turistov objavuje Chorvátsko ako dovolenkovú destináciu, ktorá ponúka veľa možností pre milovníkov aktívneho oddychu v nedotknutej prírode. 

Až 10 % územia Chorvátska je chráneného, vďaka čomu patrí krajina medzi ekologicky najlepšie chránené krajiny v Európe. Aj turisti však môžu prispieť k ochrane prírody Chorvátska, a to alternatívnym spôsobom cestovania a uvedomelým výberom aktivít. Za odmenu vás čakajú zaujímavé športové príležitosti a jedinečné zážitky v prírode.

 

Na bicykli

Milovníkom cyklistiky, ako inak, odporúčame spoznávať krásy Chorvátska na bicykli. Mnohé chorvátske ostrovy majú cyklotrasy, ktoré vám umožnia preskúmať ich za deň alebo dva. S bicyklom sa potom môžete ľahko prepraviť loďou na ďalší ostrov.

Aj pevnina je známa množstvom dobre vybudovaných cyklotrás. Na Istrii, najturistickejšom regióne Chorvátska, je možné bicyklovať sa po jednoduchých, rovinatých trasách. Skúsení cyklisti sa potom môžu vydať do náročnejšieho terénu v horách. Po dobrom stúpaní si môžu oddýchnuť na idylickej terase s krásnym výhľadom alebo nasávať kultúru v jednej z mnohých odľahlých dedín.

Milovníci vína si môžu vybrať jednu z vínnych ciest, kde je možné doslova jazdiť na bicykli medzi radmi viniča. Po ceste je veľa príležitostí potešiť svoje chuťové poháriky lahodnými chorvátskymi vínami.

Množstvo prírodných a národných parkov v Chorvátsku je výzvou pre milovníkov dobrodružstva. Cyklisti si môžu zmerať sily okrem iného na piatich trasách okolo Chorvátska, ktoré vedú pozdĺž Dinárskych Álp alebo cez ne, od hlavného mesta až po Makarsku na juhu krajiny, kde sa naskytá možnosť relaxovať pri mori po náročnej túre úžasnou krajinou.

 

Pešo

Ak dávate prednosť pešej turistike, Chorvátsko vám môže vyhovieť krásnymi pešími trasami a turistickými chodníkmi. V tejto rozmanitej a mimoriadne pestrej krajine nemusíte byť trénovaným turistom, aby ste si užili krásne prechádzky.

Či už si chcete užiť len dennú turistiku na kratších trasách, alebo sa vyberiete na dlhšiu túru naprieč krajinou, viac ako 400 rôznych turistických trás roztrúsených po celej krajine ponúka začínajúcim aj skúseným turistom dostatok príležitostí na uspokojenie ich hladu po pohybe.

Napríklad na 2109 km dlhej Chorvátskej diaľkovej trase, ktorá sa riadi zásadou vyhýbať sa asfaltovým cestám, a zameriava sa na horské chodníky, traktorové a makadamové cesty. Začína v Iloku, v najvýchodnejšom bode Chorvátskej republiky, a potom smeruje k najsevernejšiemu bodu - Sveti Martin na rieke Mura, ďalej vedie cez najzápadnejší bod Savudrija, kde sa  otáča smerom na najjužnejší bod Chorvátskej republiky – Prevlaku.

 

Robinsonská turistika

Chorvátsko sa môže pochváliť hviezdnymi počtami turistov, ale nájdete tu aj možnosť plne sa izolovať od sveta na tzv. Robinsonskej turistike – neobyčajnom chorvátskom dobrodružstve pomenovanom podľa hlavnej postavy jedného z dobrodružných románov Daniela Defoa.

Počas takejto dovolenky budete ubytovaní v ekologických ubytovacích zariadeniach zásobovaných obnoviteľnou energiou. Ubytovania sa nachádzajú v odľahlých zátokách, na horských svahoch alebo v hustých zelených lesoch. Na chvíľu sa tak môžete vrátiť k svojim koreňom, splyniete s nedotknutou prírodou, ktorá vás láka na objavovanie okolia počas turistiky, kúpania alebo potápania.

Na najväčšom svetovom veľtrhu cestovného ruchu ITB v Berlíne bola chorvátska provincia Međimurje vyhlásená za zelenú destináciu a získala striebornú značku Green Destination. Stala sa prvým regiónom v Chorvátsku a štvrtým na svete, ktorý získal tento certifikát. Značka je uznaním úsilia ľudí sústrediť sa na ekologické produkty a udržateľnú dovolenku v prírode. Nádherná príroda Međimurja pozdĺž rieky Mury z neho robí ideálnu destináciu, ktorá by nemala chýbať na zozname žiadneho milovníka outdoorových aktivít.

 

Udržateľný turizmus

Plitvické jazerá sú nielen najznámejším chorvátskym národným parkom, ale sú aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prírodná rezervácia je známa svojimi 16 jazerami, ktoré sú prepojené nádhernými vodopádmi. Návštevníci si môžu prírodnú rezerváciu prezrieť jedinečnými a udržateľnými dopravnými prostriedkami, ako sú panoramatický elektrický vláčik a tichý elektrický čln, alebo počas prechádzky po rozsiahlej sieti turistických chodníkov.

V záujme čo najlepšej ochrany prírodnej rezervácie sa osobitná pozornosť venuje ochrane životného prostredia a obnoviteľným zdrojom energie. Napríklad elektrina sa vyrába v certifikovaných vodných elektrárňach a svieti sa špeciálnym LED osvetlením, ktoré je o 50 % menej energeticky náročné a neznečisťuje okolitú prírodu svetelným smogom.

Prístup Chorvátska k udržateľnému aktívnemu cestovnému ruchu je pozoruhodným príkladom pre ostatné destinácie. Vďaka ochrane prírodných krás, podpore ekologických aktivít a spolupráci s miestnymi komunitami ponúka Chorvátsko aktívnym cestovateľom jedinečné a zodpovedné zážitky. Udržateľnosť zaručuje, že budúce generácie si budú môcť aj naďalej vychutnávať nádhernú krajinu tejto krajiny a zároveň podporuje environmentálne povedomie na celom svete.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: CNTB

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Streda, 27. september. 2023. Meniny má Cyprián, Damián.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa