Skrášľujúce filtre nie sú výsadou sociálnych sietí, aplikovali ich aj dávni maliari

2024-06-02 12:00:00 |   |    | 

Zvýrazňovanie pier, zmenšovanie nosov a brady či zmeny tvaru očí nie sú len záležitosťou moderných filtrov na sociálnych sieťach, ako sú Instagram alebo TikTok. Zabudnuté tváre odhaľujú pod nánosmi farby a umelo zjemnených rysov aj reštaurátori historických obrazov, a to už minimálne od dôb neskorej renesancie, píše server BBC.



 

Zrejme najstaršou známou retušou je portrét Isabelly Medicejskej, pochádzajúcej z rovnomenného mocného talianskeho rodu. Skutočné rysy jej tváre na obraze z roku 1574 niekto premaľoval natoľko dôkladne, že múzeum umenia v americkom Pittsburghu ani netušilo, že má jej podobizeň vo svojej zbierke. Odborníci obraz preskúmali až v roku 2014, kedy bol v inštitúcii odhalený falzifikát v prípade portrétu Eleonory Toledskej, Isabellinej matky.

Zatiaľ čo z premaľovaného Isabellinho obrazu na expertov s neprítomným výrazom a krotkým úsmevom pozerala mladučká žena s bezchybnou pleťou a jemným nosíkom, rádiologická analýza odhalila skutočnú, a oveľa viac ľudskú Isabellu Medicejskú - staršiu, bledú, s ľahko hákovitým nosom, vyšším čelom, silnejšími rukami a kruhmi pod očami. Z obrazu zmizlo aj niekoľko symbolov, ktoré predstavovali kajúcnosť ženy, ktorú podľa historikov zrejme uškrtil jej manžel kvôli klebetám, že udržiavala pomer s jeho bratrancom.

Ďalší prípad falšovania krásy odhalili reštaurátori z anglickej organizácie English Heritage minulý rok v novembri pri čistení portrétu Diany Cecilovej, pravnučky jedného z najbližších priateľov anglickej kráľovnej Alžbety I. Cecilová, ktorá žila v prvej polovici 17. storočia, bola vo svojej dobe považovaná za výnimočnú krásavicu, napriek tomu jej vzhľad nevyhovoval neskorším ideálom, píše BBC. Neskoršie retušovanie posunulo kadere Cecilovej nižšie do čela a prifúklo jej pery.

Úpravy sa ale netýkali len výlučne žien, poznamenáva BBC, a dopúšťali sa ich aj sami autori pôvodných portrétov. Nedávne reštaurovanie portrétu obchodníka Dericha Borna z roku 1533 od oslavovaného nemecko-švajčiarskeho umelca Hansa Holbeina mladšieho ukázalo, že maliar skrášľovaciu techniku využil priamo na svojom diele, ku ktorému sa opakovane vracal a vykonával ďalšie a ďalšie úpravy. V porovnaní s pôvodným portrétom, ako ho odborníci uvideli na röntgene, má nový Derich Born pevnejší a intenzívnejší pohľad na tvári plnej ostro rezaných rysov.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK / BBC

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Štvrtok, 20. jún. 2024. Meniny má Valéria.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa