Svetový rekord: Nórska horolezkyňa a nepálsky sprievodca za tri mesiace zdolali 14 superštítov

2023-07-26 12:00:00 |   |    | 

Nórska horolezkyňa Kristin Harilová a jej nepálsky sprievodca Šerpa Tendžin, známy ako Lama, vytvorili vo štvrtok rekord v najrýchlejšom zdolaní všetkých 14 osemtisícoviek sveta. Vo vyhlásení to uviedol ich tím, TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP. 

Dvojica zvládla 14 osemtisícoviek za tri mesiace a jeden deň. Ich posledným vrcholom bola K2. Tento rekord odráža "ich neochvejné odhodlanie, tímovú prácu a úplnú vytrvalosť počas tohto monumentálneho úsilia", uvádza sa vo vyhlásení.

Dvojica prekonala rekord britského dobrodruha narodeného v Nepále Nirmala Purdžu, ktorý v roku 2019 dosiahol tento výkon za šesť mesiacov a šesť dní. Purdža sa v súčasnosti pokúša o rekord v najrýchlejšom výstupe na vrcholy všetkých 14 osemtisícoviek bez prídavného kyslíka.

Na všetkých 14 najvyšších vrcholov sveta vystúpilo viac ako 40 ľudí, z toho však len niekoľko žien.

Harilová (37) pochádza z mesta Vadsö na najsevernejšom cípe Nórska, kde má najvyšší kopec nadmorskú výšku iba 633 metrov. Horolezectvu sa venuje od roku 2015.

Ako prvý vystúpil na vrcholy všetkých 14 osemtisícoviek v rokoch 1970-1986 taliansky horolezec Reinhold Messner.

Sú nimi: Mount Everest (Nepál/Čína), K2 (Pakistan/Čína), Káčaňdžunga (Nepál/India), Lhoce (Nepál/Čína), Makalu (Nepál/Čína), Čho Oju (Nepál/Čína), Dhaulágirí (Nepál), Manaslu (Nepál), Nangá Parbat (Pakistan), Annapurna (Nepál), Gašerbrum I (Pakistan/Čína), Broad Peak (Pakistan/Čína), Gašerbrum II (Pakistan/Čína) a Šiša Pangma (Čína).

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa