Neuveriteľná tragédia vo Francúzsku: Turisti sa v reštaurácii otrávili jedlom, mladá žena zomrela

2023-09-14 12:00:00 |   |    | 

Najmenej 12 návštevníkov reštaurácie v centre francúzskeho mesta Bordeaux sa minulý týždeň otrávilo botulotoxínom. Jedna žena ošetrená v nemocnici neďaleko Paríža v utorok zomrela, sedem ľudí je v intenzívnej starostlivosti lekárov priamo v Bordeaux. Včera o tom informovali francúzske médiá. 

Hostia podniku Tchin Tchin Wine Bar v historickom centre západofrancúzskeho mesta sa podľa lekárov nakazili botulizmom, ktorý vyvoláva jed produkovaný baktériami pôsobiacimi na nervový systém. Podľa šéfa jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v Bordeaux Benjamina Clouzeaua v súčasnosti lekári resuscitujú sedem ľudí, z ktorých je päť napojených na dýchacie prístroje.

Pacienti pochádzajú nielen z Francúzska, ale aj zo Spojených štátov, Kanady či Írska. Ďalších dvoch ľudí ošetrili lekári v Nemecku a v Španielsku. Francúzsky manželský pár vyhľadal lekára po návrate domov do parížskeho regiónu, dvadsaťtriročná žena však otravu neprežila.

 

Všetci nakazení podľa francúzskych úradov jedli nakladané rybičky, ktoré pripravuje priamo reštaurácia. Všetci ďalší návštevníci tohto podniku, ktorí cítia nevoľnosť, by mali ihneď navštíviť lekára, vyzývajú úrady.

Botulizmus je vážne neuroparalytické ochorenie spôsobené botulotoxínom, látkou produkovanou baktériou Clostridium botulinum. Po konzumácii nakazeného jedla môžu spory vyklíčiť v čreve, kde produkujú toxín. Lieči sa podaním antitoxínu, uzdravenie môže trvať mesiace a niekedy je potrebná aj umelá pľúcna ventilácia. Až desatina prípadov je podľa lekárov smrteľná.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa