Baleárske ostrovy chcú naprávať turistov: Za pivo na pláži pokuta v hodnote dovolenky

2024-05-12 10:45:00 |   |    | 

Regionálna vláda Baleárskych ostrovov zakázala nočný predaj alkoholu a sprísnila jeho konzumáciu na turisticky najviac vyhľadávaných miestach na španielskych ostrovoch Malorka a Ibiza. Nové opatrenia sú súčasťou úsilia obmedziť nadmerné množstvo turistov. 

Úrady zakázali predaj alkoholu v čase od 21:30 h do 08:00 h v oblastí Llucmajor, Palma a Calviá na Malorke a Sant Antoni de Portmany na Ibize. Pre tieto oblasti platí aj zákaz plavby tzv. párty lodí vo vzdialenosti menšej ako jedna námorná míľa (1852 m) od pevniny. Turisti nemôžu v týchto oblastiach z lodí vystupovať ani na ne nastupovať, skonštatoval denník Majorca Daily Bulletin.

Malorka a Ibiza, ktoré sú známymi dovolenkovými destináciami, tiež obmedzujú pitie alkoholu na ulici. Týmto spôsobom sa snažia potlačiť protispoločenské správanie turistov. Vláda Baleárskych ostrovov uviedla, že v štyroch populárnych párty zónach, ako je Playa de Palma na Malorke, bude na plážach a verejných miestach platiť zákaz pitia alkoholu na verejnosti. Dovolenkári a miestni obyvatelia, ktorí budú prichytení napríklad s otvorenou fľašou alebo plechovkou, môžu dostať pokutu od 500 do 1500 eur.

Nové pravidlá by mali nadobudnúť účinnosť v najbližších dňoch po ich uverejnení v úradnom vestníku. "Vyhláška o zodpovednom cestovnom ruchu" sa týka častí obcí Palma a Llucmajor na Malorke vrátane letoviska Playa de Palma a párty zóny Magaluf, ktorú obľubujú Briti, či obce Sant Antoni de Portmany na Ibize.

Každá z týchto zón dostane na implementáciu pravidiel 4 milióny eur ročne. Tieto prostriedky pochádzajú z daní z cestovného ruchu. Zákaz sa netýka terasy barov a reštaurácií ani iných miest, kde je konzumácia alkoholu výslovne povolená.

Nová vyhláška baleárskej vlády rozširuje už existujúci zákon z roku 2020, ktorý zakázal tzv. happy hours (znížené ceny alkoholu v baroch v určitých časoch), organizované hromadné navštevovanie barov, ponuku dvoch alkoholických nápojov za cenu jedného, predaj alkoholu v obchodoch medzi 21:30 a 08:00 h a propagáciu "párty lodí" na určitých miestach.

Vláda už predtým varovala turistov, že budú pokutovaní za nevhodné správanie. Za pitie alkoholu na verejnosti, na ktorom sa podieľa veľký dav ľudí, a ktoré narúša spolužitie a pokoj hrozí pokuta vo výške 750 až 1.500 eur. V prípade vážneho porušenia zákazu môže byť pokuta navýšená až na 3.000 eur, informuje internetová stránka Canarian Weekly.

Starosta mesta Palma de Mallorca Jaime Martínez uviedol, že jedným z jeho cieľov je "napraviť necivilné správanie". Opatrenia budú platiť iba do 31. decembra 2027. Vláda vyjadrila presvedčenie, že neskôr už nebudú potrebné.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa