Slovensko – kam na výlet

Skutočne výnimočné múzeum: Malá dedinka pri Krupine vystavuje masky z celého sveta

23.04.2018 | | Hodnotenie článku: 4.00

Zhruba 400 totemových masiek z celého sveta obsahuje na Slovensku jedinečná expozícia, ktorá sa nachádza v dedinke Lišov v okrese Krupina. Galériu masiek otvorili vlani v lete v jednom z pôvodných dedinských domov, zbierka sa však každým mesiacom rozrastá.

Viac článkov

Skutočne výnimočné múzeum: Malá dedinka pri Krupine vystavuje masky z celého sveta

Malá dedinka Lišov má
23.04.2018

Zhruba 400 totemových masiek z celého sveta obsahuje na Slovensku jedinečná expozícia, ktorá sa nachádza v dedinke Lišov v okrese Krupina. Galériu masiek otvorili vlani v lete v jednom z pôvodných dedinských domov, zbierka sa však každým mesiacom rozrastá. viac »

Levoča, Bardejov a Stary Sącz – Karpatské mestečká s výnimočnou atmosférou

Levoča
19.04.2018

Úzke, kľukaté uličky, maličké námestie, staré chatky vrhajúce tieň na vydláždené chodníčky – jedinečnú atmosféru malých mestečiek z poľsko-slovenského pohraničia nepocítime nikde inde. Nájdeme tu miesta položené na pahorkoch, so štíhlymi kostolnými vežičkami a ruinami hradov, ktoré zažili miestami dokonca éru stredoveku alebo mestečká obklopené úbočiami pokrytými bujnou zeleňou v sprievode pomaly tečúcej rieky. Karpatské pohraničie je posiate mestečkami, ktorých atmosféra doposiaľ nadchla nejedného turistu a mnoho z nich sa tam zatúžilo vrátiť znova. Vydajte sa spolu s nami na krátku výpravu po mestách, v ktorých čas plynie pomalšie... viac »

Slovenský kras: 270 kilometrov chodníkov a 1350 jaskýň a priepastí

Slovenský kras: 270 kilometrov
16.04.2018

Národné parky predstavujú najvýznamnejšie prírodné dedičstvo zriadené predovšetkým na ochranu ekosystémov a trvalé zachovanie charakteristických príkladov fyzicko-geografických regiónov, zdrojov a druhov v čo najprírodnejšom stave. K tým najkrajším patrí aj Národný park Slovenský kras. viac »

Niektoré historické parky lákajú návštevníkov na medvedí cesnak

Medvedí cesnak
10.04.2018

Medvedí cesnak, ako aj snežienky alebo fialky nie je možné zbierať v treťom až piatom stupni ochrany. V oblastiach s nižším stupňom ochrany alebo v záhradách, na lúkach, v lesoch či hájoch bez stupňa ochrany je však ich zber povolený. Aktuálne si ho môžete spojiť so zaujímavým výletom, medvedí cesnak totiž v hojnom počte rastie aj v niektorých historických parkoch. viac »

Žilina ako na dlani: Na vrchu Dubeň otvorili nádhernú vyhliadkovú vežu

Na vrchu Dubeň otvorili
02.04.2018

Mesto Žilina otvorilo na vrchu Dubeň 27,4 metra vysokú vyhliadkovú vežu, ktorú začalo stavať prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Malá Fatra na jeseň minulého roka. viac »

Demänovská dolina z pohľadu histórie: Prvým turistom nechýbali ani lanovky

Demänovská dolina z pohľadu
27.03.2018

Jasná a Demänovská dolina si vybudovali meno jedného z najkvalitnejších stredísk v strednej Európe. Široká sieť dobre prepojených zjazdoviek ponúka vynikajúce podmienky pre lyžiarov a v lete si tam zase nájdete niekoľko zaujímavých turistických trás rôznych obtiažností. Keď sa však pozriete na dolinu v súčasnosti, vyzerá úplne inak ako vo svojich začiatkoch. O tých nám porozprával bývalý člen horskej služby a vášnivý fotograf Karol Špánik. viac »

Ďalšia obec na váš zoznam: V Ožďanoch sa narodila Levočská biela pani

Ožďany
21.03.2018

Až do mladšej doby kamennej siahajú dejiny obce Ožďany v Rimavskosobotskom okrese, ktorej kataster bol podľa odborníkov od toho obdobia takmer kontinuálne osídlený až do súčasnosti. Najvýznamnejšou pamiatkou obce je renesančný kaštieľ, v ktorom sa v 17. storočí narodila Julianna Korponayová, známa z románu Móra Jókaiho ako Levočská biela pani. viac »

Národný park Poloniny obhájil Európsky diplom

Poloniny
19.03.2018

Národný park (NP) Poloniny rozprestierajúci sa na krajnom východe Slovenska obhájil prestížne medzinárodné ocenenie – Európsky diplom (ED) Rady Európy pre chránené územie. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák. viac »

Na vrchu Špicák pri Strečne otvorili novú rozhľadňu

Na vrchu Špicák pri
16.03.2018

Pohľad na atraktivity obce Strečno v Žilinskom okrese ponúka nová rozhľadňa Strečno na vrchu Špicák. Stojí v relatívne dostupnej vzdialenosti z parkoviska pod hradom, odkiaľ k nej turisti vyšliapu za 40 minút. Vybudovali ju na prelome októbra a novembra minulého roka, otvorili však až s príchodom jari. viac »

Praktiky VB na vlastnej koži: Vášnivý zberateľ vás vezme na žandársku stanicu

Praktiky VB na vlastnej
15.03.2018

Ocitnúť sa na žandárskej stanici či povoziť sa v aute verejnej bezpečnosti nie je vďaka vášnivému zberateľovi Mariánovi Oslancovi z obce Lovčica - Trubín (okres Žiar nad Hronom) nemožné ani dnes. Vo svojom dome zhromaždil desiatky exponátov, ktoré pripomínajú časy nie také dávne, keď boli tieto veci našou každodennou súčasťou. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 24. apríl. 2018. Meniny má Juraj.