MAROKO - Bájna Rímska ríša siahala v minulosti až na územie dnešného Maroka. Mesto Volubilis bolo jej najzápadnejším bodom a stalo sa symbolom luxusu a hojnosti. Keďže sa nachádzalo v úrodnej oblasti, svojimi plodinami zásobovalo aj iné mestá a cisársky dvor. Preto ho časom začali prezývať „hlavná sýpka“.
Nemuseli platiť dane
Mesto Volubilis si postupne vybudovalo veľmi dobrú povesť. Vzniklo v údolí plnom modrých kvetov, podľa ktorých dostalo aj svoje meno. Keď sa stalo súčasťou Rímskej ríše, už tam vo veľkej miere prekvitalo poľnohospodárstvo. Domáci sa živili najmä výrobou olivového oleja. Dokonca v takmer každom dome, ktoré v minulosti tvorili centrum, našli vlastný lis. Ich majitelia teda museli patriť k bohatšej vrstve a netrpeli núdzou. Keď sa mesto stalo súčasťou Rímskej ríše, dodávala dokonca také množstvo potravín, že nemuselo platiť dane. Volubilis sa tak stalo najvýznamnejším mestom v regióne, no Rimania sa medzi obyvateľmi aj tak netešili obľube. Keďže chceli z úrodnej pôdy získať čo najviac plodín, začali klčovať stromy v okolí a zničili veľké množstvo zelene, z čoho boli domáci nešťastní.
Odhalili len malú časť
V súčasnosti sa z mesta podarilo uchovať len ruiny. Tie sú však z historického hľadiska veľmi cenené, pretože predstavujú jednu z najlepších ukážok architektúry Rímskej ríše v tomto regióne. Počas archeologických prác sa podarilo odkryť podľa odhadov len približne polovicu pôvodného mesta. Volubilis si môžete pozrieť bez sprievodcu. Pri pozostatkoch jednotlivých budov nájdete podrobné rozpisy o ich funkcii a histórii. V areáli nájdete aj menšie múzeum, v ktorom sú vystavené vzácne predmety a sochy, ktoré našli počas vykopávok.
Mozaika s bájnou bohyňou
Najvzácnejšími klenotmi z Volubilis sú ich mozaiky. V celom areáli ich našli niekoľko, ale tá najcennejšia je v Dome Venuše. Nazýva sa Dianin kúpeľ a zobrazuje nádhernú bohyňu, ktorú počas kúpania zazrel lovec. Ona sa na neho nahnevala, preto ho premenila na jeleňa. Na tomto umeleckom diele je zobrazený práve moment premeny. Ďalším zaujímavým dielom v tejto budove je freska Únos Hylasa, ktorého zlákali dve nymfy. Podobné diela zdobili aj fasády iných domov a niekde sa nachádzali aj v interiéri na stenách či na podlahe.
Život v blahobyte
Vo Volubilise mali zvyk, že každý dom niesol nejaké pomenovanie. Často ich nazývali podľa bohov a tomu prispôsobovali aj ich výzdobu. O bohatstve mesta svedčia aj kúpele, amfiteáter, predchodcovia kaviarní a obchodov, hlavný palác a tiež miesto, kde sa obyvatelia stretávali s priateľmi a diskutovali o rôznych filozofických témach.