GUATEMALA - Tikal je jedno z najfascinujúcejších mayských miest. Leží uprostred hustej džungle Guatemaly, kde už po stáročia vyčnievajú jeho pyramídy medzi korunami stromov. Tento archeologický komplex je súčasťou národného parku a patrí medzi najväčšie a najdôležitejšie pozostatky mayskej civilizácie.
Symbol moci
Pomenovanie Tikal znamená v preklade „miesto hlasov“. Má históriu dlhú viac ako 2000 rokov a jeho počiatky siahajú do obdobia 4. storočia pred naším letopočtom, pričom toto územie bolo osídlené ešte skôr.
V období svojho najväčšieho rozkvetu bol Tikal významným politickým a ekonomickým centrom mayskej ríše. Mesto bolo domovom tisícok obyvateľov a jeho stavby sa stali symbolom moci a bohatstva. No práve kvôli tomu sa tu odohralo viacero vojenských konfliktov a bojov o vplyv.
Zaujímavosťou je, že Tikal nebol nikdy úplne objavený, a mnoho jeho budov stále zostáva skrytých pod vegetáciou. V 10. storočí z neznámych dôvodov upadol a bol opustený. Predpokladá sa, že sa tak stalo kvôli veľkému suchu, ktoré panovalo v tejto oblasti a obyvatelia tak šli hľadať lepšie podmienky na život. Prví bádatelia ho znovu objavili v19. storočí a odvtedy láka archeológov, turistov a dobrodruhov z celého sveta.
Takmer 4000 uchovaných stavieb
Tikal bol rozdelený do deviatich samostatných častí s vlastnými námestiami. Dokopy sa tam nachádza 4000 budov, ale v minulosti ich bolo oveľa viac. V čase najväčšieho rozmachu tu žilo až 50 000 ľudí.
V celom areáli sa nachádza 5 pyramídových chrámov, Chrám nápisov, 3 komplexy chrámov a palácov pre vyššiu vrstvu, loptové ihrisko a 10 veľkých nádrží na pitnú vodu. Medzi najimpozantnejšie časti patrí horná plošina, ktorá slúžila napríklad aj pre astronómov a zahŕňa chrámové pyramídy, paláce a iné ceremoniálne stavby.
Najznámejšie z nich sú Chrám I a Chrám IV, ktoré sa týčia do výšky viac ako 70 metrov. Tieto pyramídy ponúkajú nádherné výhľady na okolitú džungľu a z vrcholu sa vám naskytne taký, ktorý pôsobí ako z iného sveta. Archeológovia sa domnievajú, že práve odtiaľ kedysi spolu komunikovali kňazi.
Miesto, kde pochovávali šľachtu
Okrem pyramíd je tu aj akropola, ktorá slúžila pre mayskú elitu. Počas viac ako tisíc rokov tam pochovávali ich hlavných vladárov. Významná je taktiež pyramída Veľkého Jaguára, ktorá bola centrom náboženských a ceremoniálnych aktivít. Atmosféra tohto miesta je ešte umocnená zvukmi džungle, ktoré sa prelínajú s tichom tohto posvätného územia.
Tikal je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO a jeho ochrana je veľmi dôležitá. Pri prechádzke ruinami a lesnými cestami sa odporúča, aby ste zostali ticho. Uchováte tak atmosféru tohto miesta a zároveň sa dokážete lepšie zahĺbiť do histórie, ktorá sa tu odohrávala.
Magická ranná atmosféra
Okrem historických pamiatok je Tikal bohatý na unikátne druhy rastlín a zvierat. Rozprestiera sa uprostred tropického lesa, ktorý je domovom pre stovky druhov vtákov, vrátane vzácnych tukanov a papagájov. Môžete tu stretnúť aj divoké opice, tapírov, ocelotov a dokonca jaguáre.
Tikal je tak miestom nielen pre milovníkov histórie, ale aj pre nadšencov prírody, ktorí túžia spoznať bohatstvo tropického pralesa na vlastné oči. Najmä ráno v džungli býva magické. Pri východe slnka je archeologický komplex v obklopení tejto prírody ešte tajomnejší. Preto si neváhajte privstať a pozrite si toto úžasné miesto aj v takejto atmosfére.