Unikátny úkaz kúsok od mora: V obľúbenom letovisku ponúkajú výlety do kamenného lesa

2024-06-27 00:00:00 |   |    | 

Vo svete nájdete niekoľko nevšedných kamenných lesov. Ten najznámejší sa nachádza až v ďalekej v Číne, jeden takýto skvost však máme aj v Európe. Ľahko ho dokonca môžete navštíviť počas dovolenky pri mori! 

Na skok z obľúbených letných stredísk

Pobiti Kamani sa nachádza na okraji mesta Varna, je teda v dostupnej blízkosti napríklad aj od slávnej bulharskej pláže Zlaté Piesky. Niektoré hotely ponúkajú výlety do tohto geologického parku, alebo sa tam môžete vybrať aj sami taxíkom či prenajatým autom. Areál nie je voľne prístupný a musíte platiť vstupné. Cena je však len symbolická - dospelí zaplatia 5 a deti 3 levi. Aj v priebehu hlavnej sezóny je však park počas niektorých dní zatvorený, preto si vopred overte otváracie hodiny. Pobiti Kamani sa rozprestiera na jedinej púštnej oblasti v krajine, čo tomuto miestu dodáva ešte nezvyčajnejšiu atmosféru. Už takmer sto rokov je zaradený medzi chránené oblasti.

 

Tristo kamenných stĺpov

V Pobiti Kamani napočítate až 300 kamenných stĺpov. Väčšina z nich dosahuje výšku šiestich metrov, ale nachádzajú sa tu aj menšie útvary. Podľa odhadov vedcov sú staré približne 50 miliónov rokov, no o ich vzniku dodnes vedú polemiky. Existuje totiž niekoľko hypotéz o tom, ako mohli tieto unikátne skaly vzniknúť. Prvá ich vytvorenie pripisuje vplyvu vetra, dažďa alebo morských vĺn, druhá spomína uhličitan z podzemných vôd a hovorí sa aj o koralových pozostatkoch z mora. V jednej veci sa však odborníci zhodujú. Podľa ich téz je vylúčené, aby toto miesto vzniklo ľudskou rukou.

 

Zahrajte sa zaujímavú hru

Jednotlivé stĺpy nemajú úplne identickú podobu, a tak môžete na záver prehliadky hádať, čo pripomínajú. Každý návštevník má inú fantáziu, preto v nich môžete vidieť rôzne zvieratá, huby, rastliny či predmety. Niektoré kamene dokonca v sebe ukrývajú malé tajomstvá v podobe skamenelín, takže im skutočne treba venovať aj bližšiu pozornosť. Naprieč regiónom však vedú aj viaceré cyklistické a turistické trasy, z ktorých si zas môžete pohľad na geologický park vychutnať z väčšej diaľky. Tak najlepšie uvidíte, že niektoré kamenné stĺpy sú zaujímavo združené pokope.

 

Skameneliny Titanov, alebo základy mesta?

Tak ako mnoho iných nevšedných miest, aj Pobiti Kamani začali časom spájať s rôznymi legendami. O pôvode zvláštny kameňov sa nakoniec uchovali dve. Prvá hovorí, že tam kedysi obri chceli postaviť mesto a tieto stĺpy tvoria základy obydlí. Druhý príbeh je o mladíkovi, ktorému boh daroval nesmrteľnosť a prezradil mu svoje meno pod podmienkou, že ho nikomu nepovie. Ten sa však zamiloval do nádhernej devy a keďže chcel získať jej srdce, požiadal o pomoc Titanov. Za odmenu im vyzradil, aké meno má v skutočnosti boh. Ten sa však veľmi nahneval a všetkých premenil na kamenné stĺpy, ktoré dnes vytvárajú nevšedný les Pobiti Kamani.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa