Horúčka sobotného popoludnia: V Anglicku fičia denné diskotéky pre starších

2024-03-03 12:00:00 |   |    | 

Pred londýnskym nočným klubom čaká dav, ktorého nadšenie a chuť ísť si zatancovať sú zrejmé na prvý pohľad. Na výjave by nebolo nič neobvyklé, keby nebola februárová sobota popoludní. Tento podnik totiž otvára o 14:00 a hudba utícha o 20:00. Denná diskotéka svojou koncepciou vychádza v ústrety milovníkom nočného života, ktorí už nechcú obľúbenej zábave obetovať svoje noci na úkor spánku, píše agentúra AFP. 

"Mám 52 rokov a pre mužov môjho veku nie je úplne obvyklé, aby boli o druhej ráno v nočnom klube. Tak som si povedal, prečo to neskúsiť usporiadať popoludní?" povedal agentúre AFP Jonny Owen, ktorý akciu v klube Here at Outernet v centre Londýna organizuje so svojou ženou, herečkou Vicky McClureovou.

Ich koncept "Day Fever" (Denná horúčka) ponúka program nočného klubu za bieleho dňa. Owen a McClureová prvýkrát nápad realizovali vlani v decembri v Sheffielde na severe Anglicka, teraz s ním zamierili do Londýna. Do mája majú naplánovaných celkom sedem zastávok naprieč Britániou, vrátane Nottinghamu, Glasgow a Newcastlu. Lístky sa predávajú za 17 libier a všade už je vypredané.

Väčšina účastníkov londýnskeho vydania si prišla zatancovať v slávnostnom oblečení, ženy mali večerné róby alebo šaty s flitrami, muži zas elegantné košele. Väčšina z nich sú štyridsiatnici alebo päťdesiatnici, niektorí s pracovnými povinnosťami, iní s malými deťmi, ktorí sa ráno nechcú stretávať s následkami prehýrenej noci alebo hojnej konzumácie alkoholu. Londýnsky nočný život už pre nich nebol atraktívny.

"Dúfam, že sa pobavíme, dáme si pohárik, budeme mať pocit, že je večer, a užijeme si pekný večierok, ako sme zažívali pred rokmi. Ale s tým rozdielom, že teraz sa vyspíme. To je pre nás ideálne," hovorí 41-ročná matka od rodiny Katy Magraneovej, ktorá sa prišla pobaviť s kamarátkami.

"Nebol som na diskotéke už 35 rokov," hovorí nedočkavo 58-ročný Daren Mew, ktorý pracuje v stavebníctve. Mew by si rád občas zatancoval, ale obvykle sa príležitosť naskytne len na svadbách a oslavách narodenín.

Päťdesiatpäťročná Sara Willatsová je rada, že sa môže baviť s ľuďmi "istého veku" na mieste, kde "môžete byť sami sebou a baviť sa bez toho, aby na vás mladí ľudia ukazovali a hovorili "pozri sa na ňu"".

Vnútri tanečného podniku hostí obklopí atmosféra rokov minulých. Z reproduktorov znie hity Billyho Joela, Pulp, George Michaela, Blur alebo Cindy Lauperovej. Na obrazovkách sa striedajú videoklipy Davida Bowieho s úryvkami z filmov z rovnakej doby: E.T. - Mimozemšťan, Bez dozoru, Hriešny tanec alebo staré kreslené filmy.

Publikum spieva z plných pľúc, s rovnakou intenzitou ako tancuje. Každá nová skladba vyvolávala výkriky radosti. Osobitnú odozvu má skladba "It's Raining Men" v pôvodnom podaní skupiny Weather Girls.

 

ZLATÁ BAŇA

"Nemôžem uveriť, že je sobota popoludní v Londýne. Keď som vošla do klubu, mala som pocit, akoby som zase mala dvadsať. Je to báječné," hovorí nadšene päťdesiatročná štátna úradníčka Kelly Tiptonová. Táto obyvateľka Doveru na juhu Anglicka má navyše radosť, že sa stihne večer v pokoji vrátiť domov vlakom o 21.00 h.

"Myslím, že sa na našu generáciu trochu zabudlo. Chceme zážitky ako tento, chceme sa baviť," hovorí usporiadateľ Owen.

Koncept si pochvaľuje aj zástupca riaditeľa klubu The Outernet Joe Richardson. Pre klub, kde sa väčšinou konajú koncerty elektronickej hudby, je to príležitosť prilákať novú klientelu. "Od čias pandémie covidu-19 pohostinstvo a ubytovací priemysel trpia. Väčšina klubov zavrela a koncertné sály sa stretávajú s veľkými problémami. Akcie, ktoré sa konajú cez deň a cielia na túto demografickú skupinu, sú skutočnou zlatou baňou," hovorí Richardson.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 13. apríl. 2024. Meniny má Aleš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa