NASA objavila exoplanétu s oceánom a podmienkami vhodnými pre život

2023-09-14 10:00:00 |   |    | 

Vedci z amerického Národného ústavu pre letectvo a vesmír (NASA) objavili exoplanétu s oceánom vody, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.Exoplanétu K2-18b preskúmal vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba. Na planéte s 8,6-násobkom hmotnosti Zeme odhalil prítomnosť molekúl na báze uhlíka vrátane metánu a oxidu uhličitého. To by mohlo znamenať prostredie vhodné na hľadanie života, uvádza pondelkové vyhlásenie NASA.

Pod atmosférou exoplanéty K2-18b bohatej na vodík sa môže nachádzať oceán tvorený vodou a tiež dimetylsulfid (DMS). DMS na Zemi produkujú výhradne živé organizmy, najmä fytoplanktón žijúci v moriach.

K2-18b obieha svoju hviezdu v obývateľnej zóne a obsahuje molekuly na báze uhlíka, to však automaticky neznamená, že na nej existuje život, uvádza NASA. Veľkosť planéty naznačuje prítomnosť vysokotlakého ľadu známeho z Neptúnu, atmosféra je však tenšia, bohatá na vodík. Oceán je tiež príliš horúci na to, aby v ňom mohol vzniknúť život.

"Naším konečným cieľom je nájsť život na obývateľnej exoplanéte. Ak by sa to podarilo, revolučne by to zmenilo naše chápanie nášho miesta vo vesmíre," vyhlásil astronóm z Univerzity v Cambridge a hlavný autor štúdie Nikku Madhusudhan.

Vedci pojmom exoplanéta označujú všetky planéty vo vesmíre obiehajúce okolo inej hviezdy ako je naše Slnko. Vznikol skrátením slovného spojenia "extrasolárna planéta".


      

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa